Názor států EU na status Jeruzaléma zůstává podle Tuska neměnný

foto Pohled na jeruzalémské Staré město.

Brusel - Lídři zemí Evropské unie se dnes večer v Bruselu shodli, že nezmění svou pozici v otázce Jeruzaléma poté, co ho Spojené státy uznaly za hlavní město Izraele. Na twitteru o tom informoval předseda unijních summitů Donald Tusk. Podle EU je jediným řešením vznik nezávislých států Izraele a Palestiny, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou.

Stávající pozici společenství zopakovala bezprostředně po prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalémě například šéfka unijní diplomacie Fedrica Mogheriniová. Status Jeruzaléma by měl být podle EU výsledkem mezinárodních jednání. "Jediné reálné řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou dva státy s Jeruzalémem jako hlavním městem obou," řekla v pondělí při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Šéfové států a vlád EU podle Tuska dnes zopakovali svou podporu "dvoustátního řešení". "V tomto kontextu zůstává pozice EU k Jeruzalému nezměněna," uvedl na twitteru Tusk. Podle informací ČTK přišla s podrobnějším návrhem unijní pozice k americkému uznání Jeruzaléma Francie, zatím však není jasné, co materiál obsahuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď