Navzdory vysokým počtům nakažených uvolní Rakousko část opatření

foto Prázdné ulice ve Víndi během lockdownu kvůli koronaviru, 22. listopadu 2021. 

Vídeň - Navzdory vysokým počtům nakažených koronavirem uvolní Rakousko některá protipandemická opatření. Na tiskové konferenci ve Vídni to řekl kancléř Karl Nehammer, podle něhož budou mírnější pravidla platit například v obchodu, gastronomii nebo turismu. Devítimilionová země dnes oznámila 34.748 nových případů covidu-19, nejvíce pro tento den od začátku pandemie. Vysoké denní přírůstky hlásí také Slovensko, Rusko a Ukrajina.

Od 5. února se zavírací hodina restaurací a dalších podniků posune z dosavadních 22:00 na půlnoc. Týden poté přestane platit omezení, které návštěvu obchodů - s výjimkou těch se základními potřebami - povolovalo jen očkovaným nebo vyléčeným. Nově bude nakupujícím stačit respirátor třídy FFP2.

Od 19. února přestane platit stejné omezení v gastronomii a turismu. Nově bude při návštěvě restaurace nebo hotelu vedle potvrzení o očkování či vyléčení možné předložit negativní PCR test, který nebude starší než 48 hodin, nebo test antigenní, ne starší než 24 hodin.

Změnit se mají i opatření ve školství, ta nová chce ale vláda oznámit až příští týden.

Uvolnění omezení navzdory vysokým počtům nakažených vláda zdůvodňuje tím, že situace v nemocnicích je nadále stabilní. Převládající varianta omikron je sice nakažlivější, ale nikoli tak nebezpečná jako její předchůdkyně delta.

V Rakousku je nyní podle úřadů téměř 300.000 lidí infikovaných koronavirem. V nemocnicích je s covidem-19 přes 1400 pacientů, na jednotkách intenzivní péče 171.

Na Slovensku v pátek přibylo dalších 15.118 potvrzených případů nákazy koronavirem, oznámilo národní centrum zdravotnických informací. Po vysokých počtech přesahujících v předchozích dvou dnech 14.000 infikovaných jde zřejmě o dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie.

Rekord 15.278 nakažených byl na Slovensku ohlášen loni 8. prosince. Avšak tento údaj podle tehdejšího sdělení ministerstva zdravotnictví ve skutečnosti zahrnoval data za několik dnů.

V Rusku se v pátek poprvé od začátku pandemie za jeden den nakazilo koronavirem více než 100.000 lidí. Nejvyšší denní přírůstek infikovaných se v zemi zvýšil již devátý den po sobě. Vyplývá to z údajů, které podle ruských médií oznámil operativní štáb.

V souvislosti s nemocí covid-19 v Rusku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 668 pacientů. Celkový počet těchto úmrtí tak v zemi podle údajů vládního operativního štábu stoupl na 330.111. Ruský statistický úřad Rosstat nicméně uvádí zhruba dvojnásobné množství obětí pandemie, neboť eviduje i osoby, u kterých se nemoc zjistila až po smrti.

Na Ukrajině v pátek přibylo 37.351 potvrzených případů nákazy, což je třetí denní rekord v řadě. Počet infikovaných od začátku pandemie v zemi překročil hranici čtyř milionů a celkový počet úmrtí spojených s nemocí covid-19 překročil hranici 100.000. Vyplývá to z údajů, které oznámilo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď