Navzdory rozdílným názorům je třeba v rámci V4 spolupracovat, shodli se ministři

foto Ilustrační foto - Česká ministr zahraničí Jan Lipavský, 28. listopadu 2022. 

Bratislava - Navzdory rozdílným názorům na některá témata by Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko měly nadále spolupracovat, protože v záležitosti pomoci Ukrajině či protiruských sankcí dosud vždy byla na evropské úrovni nalezena shoda. Vyplývá to z prohlášení ministrů zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4) po jejich schůzce v Bratislavě, na které Česko zastupoval šéf diplomacie Jan Lipavský.

Společnou tiskovou konferenci po jednání ovšem poznamenal spor mezi hostitelem schůzky Rastislavem Káčerem a maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem kvůli tomu, že se Szijjártó v Bratislavě sešel se šéfem opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) a slovenským expremiérem Robertem Ficem.

"Úloha diplomacie je nacházet společná řešení, překonávat rozdíly. To, že dokážeme pojmenovat rozdílné pohledy, to je jedna část práce. Druhá část je, že nacházíme shodu. Na konci pracovního dne se dokážeme na velké většině shodnout," řekl Lipavský. Dodal, že postoj Česka ke spolupráci zůstává pragmatický a za důležitá označil společná jednání a diskusi.

"Navzdory rozdílnosti názorů jsme se vždy dokázali dopracovat konsenzuálně k řešení, ať to již byly balíky protiruských sankcí či pomoc Ukrajině. Netřeba přeceňovat rozdílnost názorů. Vždy jsme se dohodli, věřím, že to tak zůstane i nadále," řekl šéf slovenské diplomacie Káčer.

Podle Szijjártóa visegrádská skupina dokázala společně prosadit více, než by mohly země V4 dosáhnout individuálně. Jako příklad uvedl, že se skupině v minulosti podařilo zablokovat návrh na přerozdělování migrantů mezi členské země EU na základě kvót.

Tiskovou konferenci ovšem provázely neshody mezi Káčerem a Szijjártóem, a to kvůli schůzce maďarského ministra s expremiérem Ficem. Podle Káčera jsou podobná gesta nepochopitelná při snaze o dobré sousedské vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem, které byly v minulosti komplikované i v souvislosti s otázkou postavení početné maďarské menšiny na Slovensku.

Káčer řekl, že informace o schůzce jeho maďarského kolegy s Ficem mu zvedla tlak a musel si nalít gin. Szijjártó naopak netajil údiv nad Káčerovými slovy a uvedl, že Budapešť nemá námitky, když se zahraniční návštěvy v Maďarsku sejdou s představiteli opozice.

Fico po schůzce s maďarským ministrem řekl, že pokud bude jeho strana součástí příští slovenské vlády, zastaví zbrojní dodávky na Ukrajinu. Vyjádřil také výhrady vůči protiruským sankcím. Fico se rovněž postavil na stranu Budapešti v jejím sporu s Evropskou komisí ohledně návrhu pozastavit Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek.

Szijjártó k tomu dnes v Bratislavě poznamenal, že Budapešť naplnila všechna očekávání EK. Pokud to podle něj nebude stačit, posílí to prý názor, že věc je ve skutečnosti politickou otázkou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď