Návštěvníky Muzea umění provede expozicí hlasový průvodce

foto Arcidiecézní muzeum Olomouc zahajuje 17. května výstavu vzácných kreseb s názvem Kresby starých mistrů ze sbírky Arcibiskupství olomouckého. Kolekce těchto kreseb z období od 16. do 1. poloviny 17. století se vystavuje po více než 70 letech opět pohromadě. Ve čtyřech místnostech se nacházejí na podlaze motivy z konkrétních kreseb, které jsou viditelné pouze při osvětlením ultrafialovým světlem. Potrvá do 19. srpna.

Olomouc - Návštěvníky Arcidiecézního muzea v Olomouci, které spadá pod Muzeum umění, provede nový hlasový průvodce v sedmi jazycích. Potřebné informace ke stálé expozici včetně vystavených exponátů jim poskytne v němčině, ruštině, angličtině, polštině a češtině, ale i v čínštině a korejštině. Aplikaci s průvodcem si zájemci mohou nahrát do telefonů, tabletů či obdobných zařízení. Pokud nebudou mít k dispozici vlastní přístroj, mohou si zapůjčit zdarma muzejní tablet, řekl dnes novinářům mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Arcidiecézní muzeum Olomouc zahajuje 17. května výstavu vzácných kreseb s názvem Kresby starých mistrů ze sbírky Arcibiskupství olomouckého. Kolekce těchto kreseb z období od 16. do 1. poloviny 17. století se vystavuje po více než 70 letech opět pohromadě. Potrvá do 19. srpna.

"Využití aplikace je velmi jednoduché a intuitivní. Lidé ji najdou na našem webu www.muo.cz na dvou místech - v záložkách Pro návštěvníky nebo Výstavy. Po kliknutí na ikonu audioguide si vyberou z nabízených jazyků a posléze zvolí stálou expozici v Arcidiecézním muzeu nebo v Muzeu moderního umění. Průvodce si nahrají do telefonu přes muzejní wi-fi nebo vlastní data," uvedl Kasal.

Návštěvníci mohou průvodce poslouchat ve sluchátkách, nebo pokud jim to více vyhovuje, mohou si texty číst. "Jednotlivá zastavení jsou v expozici označena čísly a pro lepší orientaci jsou v průvodci fotografie nejvýraznějších exponátů," doplnil mluvčí muzea.

Podmínkou pro využití hlasového průvodce je podle zástupců muzea použití sluchátek, aby se návštěvníci navzájem nerušili. I ta si lze v muzeu zapůjčit. Obdobnou možnost jako v Arcidiecézním muzeu mají zájemci také v Muzeu moderního umění, kteří si chtějí prohlédnout novou reinstalovanou stálou expozici Století relativity, která mapuje výtvarné umění 20. století. Tam průvodce není v čínštině a korejštině. Návštěvníci z těchto exotických zemí podle Kasala míří totiž hlavně do Arcidiecézního muzea.

S pomocí audioprůvodce si mohou turisté prohlédnout například i památky Olomouce. Od roku 2006 jej návštěvníkům nabízí informační centrum města. Zájemci jeho prostřednictvím získají informace o jednotlivých památkách v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině, ruštině nebo polštině. Audioprůvodce mohou od roku 2014 využít i při prohlídce radnice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď