Návštěvníci Frýdlantu se mohou před Vánoci projít po Betlémské stezce

foto Ve Frýdlantu se mohou lidé před Vánoci projít po Betlémské stezce. Je na ní bezmála 50 zastavení. Snímek je ze 2. prosince 2021.

Frýdlant (Liberecko) - Po Betlémské stezce se mohou v předvánočním období projít lidé ve Frýdlantu na Liberecku. Nabízí bezmála 50 zastavení včetně pohyblivého Simonova betléma v Zahradní ulici nebo rozměrného vyřezávaného betléma na nádvoří radnice. Betlémy zdobí i výklady obchodů, okna restaurací a kaváren, ale také soukromých domů. V turistickém informačním centru připravili mapku se všemi zapojenými místy, řekla ČTK mluvčí radnice Martina Petrášková.

Fotogalerie

Betlémská stezka vznikla díky spolupráci města i občanů a lidé si ji mohou prohlédnout až do 6. ledna. Po celou dobu adventu zdobí betlém s figurami v životní velikosti i nádvoří historické frýdlantské radnice. Betlém je tvořen nejen tradičními postavami Ježíška, panny Marie, Josefa či tří králů, ale také například skupinou hudebníků, pastevcem, sousoším dětí a také třeba sochou psa. Jeho autorem je sochař Tomáš Gärtner a celkem už čítá 18 dřevěných soch.

"Každoročně betlém rozšiřujeme, letos tak do něj přibyla socha ponocného a také oslík," doplnila Petrášková. Betlém je veřejnosti přístupný z boku radnice z ulice Míru každý všední den od 08:00 do 16:00, v pondělí a ve středu až do 17:00 a také v sobotu od 10:00 do 14:00. "Doporučila bych ho navštívit po 16. hodině, kdy je betlém krásně nasvícený a má úplně jinou atmosféru," dodala mluvčí radnice.

Už desátou sezonu patří k frýdlantskému adventu také mechanický betlém, který z papíru a dřeva před lety vytvořil místní rodák Gustav Simon. Pro veřejnost je přístupný o adventu denně s výjimkou pondělí. Betlém začal vznikat na konci 19. století. Simon na něm pracoval 60 let. Scéna o rozměrech čtyři krát dva metry vyplňuje celou šířku hlavní světnice roubeného domu v Zahradní ulici. Obsahuje 130 pohyblivých a 50 statických figurek a patří k nejcennějším památkám ve městě.

Před více než deseti lety prošel betlém rukama restaurátorů, opravu potřebovaly nejen figurky a objekty, ale také unikátní provázkový mechanismus, který betlém uvádí do pohybu. Jeho srdcem je závaží, které se vytahuje klikou a pomalu klesá dolů, betlém udrží deset minut v pohybu. I mechanismus mohou návštěvníci vidět, je za sklem a nasvícený, aby si ho mohli prohlédnout. Za sklem je i samotný betlém, chrání ho před vlhkostí, ale také před nenechavci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď