Návrh rozpočtu je souborem absurdit, zní ze sněmovní pravice

foto Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny 5. prosince v Praze.

Praha - Návrh státního rozpočtu na příští rok je souborem absurdit, zní od sněmovní pravice. Její zástupci při dnešním prvním čtení rozpočtu v dolní komoře kritizovali výši plánovaného schodku, částky na investice i například sociální výdaje. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek potvrdil, že navrhne vrácení rozpočtu vládě k přepracování, aby snížila výdaje i deficit o 22,4 miliardy korun. Úspěšný patrně nebude, vedle TOP 09 návrh podpoří jen poslanci Starostů a nezávislých.

Galerií kuriozit a absurdit nazval návrh rozpočtu předseda ODS Petr Fiala. "Nic pozitivního se z tohoto návrhu nedá vyčíst," uvedl. Fiala také poukazoval na to, že rozpočet připravila končící vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, bude se jím ale řídit příští kabinet, který sestavil předseda ANO Andrej Babiš jako menšinový a jednobarevný. Hnutí ANO tak podle něho nebude moci naplňovat předvolební sliby třeba o zásadně lepší infrastruktuře, podpoře vzdělávání nebo o reformě důchodů.

ODS ale zároveň nepodpoří Kalouskův návrh na vrácení rozpočtu vládě k přepracování, k ničemu by to podle Fialy nevedlo.

Šéf SPD Tomio Okamura se pozastavil nad tím, že vláda navzdory nárůstu příjmů plánuje padesátimiliardový schodek. Deficit nemusí být negativum, když vláda použije peníze na investice, což se ale neděje, řekl. Rozpočet je podle Okamury sestaven tak, aby se mohl odehrát účetní marketingový tah, kdy se ministerstvo financí bude nakonec chlubit nižším než plánovaným schodkem. Okamura také žádal třeba konec dotací neziskovým organizacím s politickým programem.

Poslanci Okamurova hnutí návrh rozpočtu v prvním čtení podpoří. Základní ukazatele rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a schodek tedy Sněmovna s největší pravděpodobností dnes schválí, když kladně budou hlasovat i poslanci končící koalice.

Piráty mrzí podle poslance Mikuláše Ferjenčíka nárůst dluhu. "Věříme, že bude o něco menší, než je plánováno," uvedl. O tomtéž je přesvědčen předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Sociální demokraté pokládají rozpočet podle šéfa svých poslanců Jana Chvojky za dobrý a vyvážený. Zdůrazňuje podle něho zvýšení platů státních zaměstnanců i toku peněz do zdravotnictví, na sociální služby a do vědy a výzkum. ČSSD bude ale žádat při dalším projednávání rozpočtu jeho další úpravy. Návrhy na různé přesuny peněz avizovali i představitelé dalších stran.

Komunisté soudí, že rozpočet není na stropu svých možností, mohl být lepší, uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Navrhované vrácení vládě k přepracování je ale podle něho spíš politické gesto. Dolejš se zmínil také o možnosti daňové progrese, je podle jeho názoru spravedlivější.

Kalousek kritizoval rozpočet kvůli podle něho nezodpovědnému zvyšování výdajů, a to na spotřebu, ne na investice. "Z peněz daňových poplatníků krev neteče," poznamenal bývalý ministr financí. Upozornil na to, že zvyšování zákonem daných výdajů, například sociálních, bude problémem v době recesí. Skutečnými prioritami vlády jsou podle Kalouska sociální dávky a důchody a růst počtu státních zaměstnanců, nikoli investice nebo podpora vědy a výzkumu, na něž výdaje klesají nebo stagnují a neodpovídají hospodářskému růstu.

Předseda poslanců STAN Jan Farský pokládá návrh rozpočtu za předvolební a politický. Vezme České republice další rok, soudí.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) označil v úvodním slově navržený státní rozpočet za realistický. Charakterizuje ho podle něho umění možného.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 -1°C

Celá předpověď