Návrat domů z Ósaky po více než půl století

foto Československý pavilon na Expo 70 v japonské Ósace, vlevo skleněná plastika Skleněný mrak výtvarníka René Roubíčka

Po 53 letech se jedna ze stěžejních plastik úspěšného českého pavilonu na Světové výstavě Expo 1970 v Ósace vrátila domů. Jde o skleněný Mrak výtvarníka Reného Roubíčka, který pobýval přes půlstoletí v hotelu v lázeňském městě Kirišima na ostrově Kjúšú.

Fotogalerie

O záchranu díla se zasloužilo české velvyslanectví v Tokiu ve spolupráci s firmou Lasvit, informovaly ČT a velvyslanectví České republiky v Tokiu.

Události se daly do chodu v okamžiku, kdy se hotel, v jehož držení se Mrak dlouhodobě nacházel, rozhodl pro rekonstrukcí. Osud Roubíčkova výtvoru se tímto krokem stal poměrně nejistým. Jak sdělili pracovníci hotelu, jeho management se obrátil na české diplomaty, kteří dali najevo zájem památku zachránit a vrátit do České republiky.

V Japonsku nicméně zůstává skleněná Řeka Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, další symbol české účasti na Expo 1970, uvedly tamní zdroje. Původně dvaadvacet metrů dlouhé zpodobnění vodního toku bylo po světové výstavě rozřezáno na tři kusy. Jeden zůstal značnou dobu v areálu někdejšího Expa, kde je dodnes. Kam zmizely další dva, se dlouho nevědělo. Příznačné bylo, že z důležitého exponátu národního pavilonu, který vznikal v atmosféře Pražského jara, ale výsledek už ovlivnila normalizace, nechali komunisté odstranit stopy vojenských bot jako symbolu sovětské invaze.

S pomocí japonské galeristky Masae Nakamu se nakonec povedlo vypátrat další kus v jednom japonském pivovaru. Zbylá část byla nalezena v depozitáři muzea umění. Případné znovuspojení je sporné, protože přinejmenším jednu část poškodilo zemětřesení v roce 2011, a renovace se tudíž jeví jako složitá.

Expo 1970

Hlavním motivem československé expozice na Světové výstavě 1970 v Ósace bylo téma „Osud malých národů“. Jeho úvodní rozměrná skleněná plastika představovala „Mrak“ jako zdroj vody, základu všeho života. Druhou rozměrnou skleněnou plastiku z taveného skla s názvem „Řeka“ (jako ilustraci osudů malých zemí) ztvárnila sklářská dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Po skončení výstavy zůstala skleněná plastika „Mrak“ umístěna v neznámém rekreačním středisku v Japonsku. Plastika „Řeka“ byla rozprodána po částech do různých částí světa. V roce 1973 k 500. výročí narození Mikuláše Koperníka vytvořil René Roubíček (1922 – 2018) rozměrnou plastiku „Pocta Mikuláši Koperníkovi“, která technologicky a tvarově připomínala ósacký „Mrak“. Tato plastika je v majetku Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď