Za strůjce své otravy považuje Navalnyj Putina

foto Ilustrační foto - Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj na snímku z 29. února 2020.

Berlín - Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj považuje za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj to prohlásil v dnes zveřejněném rozhovoru s magazínem Der Spiegel. Kreml odmítl obvinění jako "naprosto neopodstatněné a nepřijatelné" a "naprosto pomlouvačné". Opozičník podle Putinova mluvčího dostává instrukce od americké výzvědné služby CIA. Agentura Reuters k tomu píše, že je to zřejmě poprvé, kdy ruské úřady přímo obvinily předního Putinova kritika ze spolupráce se zahraniční rozvědkou.

Podle Německa byl kritik Kremlu otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Opozičník zdůraznil, že se nebojí a že se hodlá do Ruska vrátit, neboť nechce být exilovým vůdcem.

"Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo," řekl Navalnyj časopisu Der Spiegel. "Neříkám to, abych si polichotil, ale vycházím z faktů. Hlavním faktem je novičok," uvedl. Pokud by za činem nebyl Putin, bylo by to podle Navalného ještě horší. "Pokud by přístup k této bojové látce neměli tři lidé, ale 30, pak by to byla celosvětová hrozba. To by bylo strašné," řekl.

Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin v reakci na interview označil Navalného za "nestydatého darebáka", protože "Putin mu zachránil život", stejně jako ruští piloti a lékaři. Navalného tvrzení podle Volodina logicky zapadá do úvah, že incident zinscenoval Západ, aby vyvolal v Rusku napětí, a tím zabránil Rusku pomoci hájit svrchovanost spojeneckého Běloruska. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že s Navalným pracují západní tajné služby, konkrétně "v těchto dnech specialisté americké Ústřední zpravodajské služby CIA", a že to "není poprvé, co mu dávají různé instrukce".

"V první řadě podám žalobu na Peskova," napsal v reakci na prohlášení mluvčího Kremlu Navalnyj. "Za druhé žádám, aby byly publikovány důkazy a fakta dokládající moji práci se ´specialisty z CIA´. Ukažte to v televizi v hlavním vysílacím čase," vzkázal Navalnyj.

V rozhovoru Navalnyj také ujistil, že se vrátí do Ruska. "Tu radost, že se do Ruska nevrátím, Putinovi neudělám," dodal.

Z momentů před kolapsem si vybavuje, že sedí pohodlně v letadle a těší se domů. "Cítím se dobře, stejně jako na letišti. A pak... To je obtížné popsat, protože to nelze k ničemu přirovnat," uvedl s tím, že látka přetíží nervový systém jako hackerský DDoS útok na počítač. "Nemůžeš se soustředit. Cítím, že něco je špatně, vyráží mi studený pot. Prosím Kiru (Jarmyšovou, Navalného mluvčí - pozn. ČTK) vedle mě o kapesník. Pak jí říkám: Mluv se mnou! Musím slyšet hlas. Kouká na mě jako na blázna a začíná na mě mluvit," vzpomíná.

Později odešel na toaletu, kde se opakovaně omýval vodou. "Pak si pomyslím, že když teď nevyjdu, už se ven nikdy nedostanu. Ten klíčový dojem byl to, že necítíš žádnou bolest, ale víš, že umíráš," řekl. Ke svému překvapení stevardovi po odchodu z toalety řekl, že byl otráven. "Pak si před něj lehám na zem, abych zemřel. On je ten poslední, koho vidím," uvedl. "A poslední, co slyším, když již ležím na zemi, je: Máte srdeční problémy?" řekl. Vybavuje si ještě jakési hlasy a volání nějaké ženy, aby zůstal při vědomí.

Navalnyj byl letecky přepraven z Ruska do Berlína v srpnu poté, co zkolaboval během vnitrostátního letu z Tomska do Moskvy. Kvůli Navalnému letoun přistál v Omsku, kde byl hospitalizován a posléze přepraven do berlínské nemocnice Charité. Zde se léčil 32 dnů, než byl minulý měsíc propuštěn. Nyní se zotavuje na neznámém místě v Berlíně. Předpokládá se, že vůdci ruské opozice bude trvat alespoň další měsíc, než znovu získá kondici, aby se mohl vrátit do vlasti a obnovit politickou činnost.

O zdravotním stavu uvedl, že je slabý, ale každým dnem sílí. "Ještě nedávno jsem zvládl jen deset schodů, nyní vyjdu do pátého patra," řekl. "Nejdůležitější pro mě je, že moje duševní dovednosti jsou zpět," řekl.

Navalného nadále trápí problémy se spánkem. "Dříve jsem se lidem s problémy se spánkem smál," přiznal s tím, že bez prášků na spaní není schopen usnout.

V nemocnici navštívila Navalného německá kancléřka Angela Merkelová. Tuto schůzku, která se odehrála před týdnem, označil opozičník za nečekanou, soukromou a za gesto. "Otevřely se dveře, vstoupil můj lékař a Merkelová," řekl. "O podrobnostech nemohu hovořit, ale nemluvili jsme o ničem tajném nebo bombastickém," uvedl. "Poděkoval jsem jí za její účast a ona mi řekla: Udělala jsem, co bylo mou povinností," dodal.

Navalnyj nadále zůstává v Berlíně, kde si pronajal byt. Své dny považuje za jednotvárné. "Každý den cvičím, jinak nedělám nic," popsal denní rutinu. Podle lékařů se může zotavit na 90 a možná až na 100 procent. "Nikdo ale neví, v zásadě jsem něco jako pokusný králík," uvedl.

Berlín společně s Evropskou unií od Ruska žádají vysvětlení Navalného onemocnění. Kreml popřel jakoukoli účast na incidentu a uvedl, že ještě neviděl důkazy o spáchání trestného činu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď