Navalného samotku v Berlíně navštěvují i Rusové, ti z ambasády nepřišli

foto V Berlíně pod okny ruské ambasády je vystavena kopie cely, kam ruská vězeňská správa za trest pravidelně posílá opozičníka Alexeje Navalného. Snímek z 26. ledna 2023.

Berlín - Chladná, šedivá a neosobní. Tak vypadá kopie cely, kam ruská vězeňská správa za trest pravidelně posílá vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného a kterou si zájemci mohou prohlédnout přímo pod okny ruského velvyslanectví v Berlíně. Rusů přichází hodně, ti z ambasády ale ještě nedorazili, řekl v rozhovoru s ČTK Timofej z Moskvy. Ten kolemjdoucí seznamuje s osudem Navalného. K vidění bude cela do 23. února, kdy výstava v předvečer prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu symbolicky skončí.

Fotogalerie

"To topení ve skutečné cele také je, ale je to stejně jako tady jenom dekorace. Věznice celu nevytápí," řekl Timofej o malém radiátoru, který je pod drobným zamřížovaným okénkem. "V takové cele může být nyní asi pět stupňů," vysvětlil. Navalného advokát Vadim Kobzev kvůli tomu nedávno upozorňoval, že jeho klient pobýval v této cele, přestože měl vysokou horečku a kašel.

"Na takové samotce strávil Alexej v loňském roce 91 dnů. Vězeňská správa ho takto záměrně trestá za sebemenší a třeba i smyšlený prohřešek proti vězeňskému řádu. Pokud si třeba v noci přikryje dekou hlavu, dostane za to trest. Dozorci chtějí neustále vidět obličej, a to i v noci." řekl Timofej. Pobyt na samotce označuje za způsob týrání, protože Navalnyj jako vůdce opozice je režimu ruského prezidenta Vladimira Putina nepohodlný.

Šestačtyřicetiletý Alexej Navalnyj byl loni v březnu odsouzen k devítiletému trestu za pohrdání soudem a za údajnou krádež peněz, které shromáždil na svou prezidentskou kampaň. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku, když se vzhledem k hospitalizaci v Německu nedostavoval na povinné kontroly. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná s cílem udržet nejhlasitějšího kritika Kremlu za mřížemi.

Režim v cele je mimořádně přísný, Navalnyj zde musí dodržovat stanovený harmonogram, a to třeba i na osobní hygienu. Na tu má na samotce o rozměrech 2,5 krát tři metry jen malé oprýskané umyvadlo a v rohu turecký záchod. Součástí cely je ještě sklopné lůžko a stolička. Přes den musí být lůžko zaklopené a mimo čas na spaní, který je vymezen od 21:00 do 05:00, může Navalnyj pouze stát či sedět na stoličce. "Trestem je i to, že nemá žádné informace. K dispozici má jen jednu knížku," upozornil Timofej.

Cela vystavená v Berlíně je přesnou kopií té, do které je za trest zavírán i Navalnyj. Na vzniku instalace se podílel opozičníkův 39letý bratr Oleg, který sám strávil v ruském vězení 3,5 roku. Timofej je rád, že se projekt podařil a že lidé v Německu mohou osobně vidět, v jakých podmínkách je Navalnyj vězněn. "Na projektu je skvělé, že se podařilo celu umístit přímo před ruskou ambasádu," řekl. Kopie samotky je jen pár metrů od plotu ambasády na bulváru Unter den Linden na dohled od berlínské dominanty Braniborské brány.

"Zájem návštěvníků je veliký," řekl Timofej, který jejich počet odhaduje na stovky denně. "Přichází také plno Rusů, ti z ambasády ale ještě nepřišli," poznamenal.

Timofej řekl, že návštěvníky často překvapuje, že je sám Rus. "Lidé si myslí, že všichni Rusové jsou pro Putina. To ale není pravda, v osobních kruzích neznám nikoho, kdo je s Putinem spokojený," řekl. S opozicí proti režimu je to ale podle něj těžké. "Každý, kdo se veřejně vyslovil proti Putinovi, je mrtvý, ve vězení, nebo v Evropě," řekl. "To je i můj případ. Z Ruska jsem před půl rokem odešel, už to dál nešlo," uvedl. Strach z režimu v něm ale zůstal a s rozhovorem s ČTK souhlasil jen pod podmínkou, že nebude zmíněno jeho příjmení a že na fotografiích nebude jeho tvář.

O své cestě na Západ hovořil jako o složité, neboť východní členské státy podle něj Rusům odchod z Ruska neusnadňují. "Asi to neuslyšíte rádi, ale Česko mě v tomhle stejně jako Polsko zklamalo. Ohledy na opozici neberete," řekl. "V Praze jsem zůstat nemohl, nedostal jsem vízum. Je mi to moc líto, protože Prahu mám velmi rád a ještě před válkou jsem ji čtyřikrát navštívil," poznamenal.

Po příchodu do Německa se Timofej zapsal ke studiu němčiny a jeho snem je získat západní občanství. Návratu do Ruska se ale nevzdává. "Změna režimu je možná, ale nebude to rychlé a snadné. Jak jsem již říkal, každý, kdo s Putinem veřejně nesouhlasí, je mrtvý, ve vězení, nebo v Evropě," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď