Navalného přesunou do cely s přísnějším režimem, návštěvy nebude mít přes rok

foto Ilustrační foto - Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj na displeji kamery, která v soudní místnosti ve Vladimiru zabírá televizní obrazovku, 28. června 2022.

Moskva - Vězněného předáka ruské opozice Alexeje Navalného přesunou na šest měsíců do cely s přísnějším režimem. Navalnyj o tom informoval na svém twitterovém účtu, který mu spravují jeho spolupracovníci. Uvedl také, že během pobytu v nové cele nebude mít možnost přijímat návštěvy, které mu vedení věznice odpíralo i v předchozích osmi měsících.

"Největší trápení během uvěznění je samozřejmě nemožnost vidět tváře členů rodiny, mluvit s milovanými lidmi. Neměl jsem osm měsíců žádné návštěvy," uvedl Navalnyj. Doplnil, že po dobu pobytu v cele, do níž bude přesunut na maximální možnou dobu šesti měsíců, je taktéž zakázáno přijímat návštěvy.

"To znamená víc než rok bez návštěv. Dokonce i maniaci a mnohonásobní vrazi odsouzení na doživotí mají právo přijmout návštěvu, ale já nikoli," zdůraznil.

Navalného spolupracovníci upozorňují, že věznice se mu snaží pobyt za mřížemi všemi možnými prostředky znepříjemnit. Během uplynulých šesti měsíců byl opozičník například šestkrát v cele, kam se vězni posílají za trest za porušení pravidel vězeňského zařízení.

Kopii této cely, kam byl Navalnyj v uplynulých měsících několikrát poslán, si zájemci mohou prohlédnout v Berlíně blízko ruského velvyslanectví. Průvodce Timofej, který celu představuje kolemjdoucím, ČTK minulý týden řekl, že se cela nevytápí, přestože je v ní malý radiátor. V cele tak může být přes zimu okolo pěti stupňů. Advokát opozičníka Vadim Kobzev upozorňoval, že jeho klient pobývá v této cele, přestože má vysokou horečku a kašel, a že se mu nedostává zdravotní pomoci. V místnosti je mimo to sklápěcí pryčna, která musí být mimo čas vyhrazený na spaní sklopená, umyvadlo, stolička a turecký záchod.

Šestačtyřicetiletý Navalnyj byl loni v březnu odsouzen k devítiletému trestu za pohrdání soudem a za údajnou krádež peněz, které shromáždil na svou prezidentskou kampaň. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku, když se vzhledem k hospitalizaci v Německu nedostavoval na povinné kontroly. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná s cílem udržet ho za mřížemi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď