NATO vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy

foto Ilustrační foto - Na snímku ze 7. června 2011 člen amerického námořnictva u panelu s přístroji sledujícími oblast Černého moře.

Brusel - Severoatlantická aliance vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy v reakci na aktivity Ruska v okolí Ukrajiny, uvedlo dnes NATO v prohlášení. Cílem je "posílit odstrašující přítomnost" v oblasti Baltského moře. Své vojáky a vybavení už podle bruselské alianční centrály nabídlo několik členských států. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg navíc uvedl, že aliance může svou přítomnost v oblasti posílit ještě více.

Dánsko posílá do Baltského moře fregatu a chystá se přesunout do Litvy čtyři stíhačky F-16, aby podpořily dlouhodobou misi NATO na ochranu vzdušného prostoru regionu. Španělsko vysílá lodě a zvažuje také poslat stíhací letouny do Bulharska, kam v dubnu zamíří i dva stroje F-35 z Nizozemska. Ochotu vyslat své jednotky do Rumunska pod společným velením NATO vyjádřila Francie. O větší vojenské přítomnosti ve východní Evropě uvažují i Spojené státy.

"NATO bude nadále přijímat veškerá nezbytná opatření k ochraně a obraně všech spojenců, včetně posílení východní části aliance. Vždy budeme reagovat na jakékoli zhoršení našeho bezpečnostního prostředí, a to i posílením naší kolektivní obrany," uvedl Stoltenberg.

Šéf aliance se dnes v Bruselu sešel s britskou ministryní zahraničí Liz Trussovou, podle jejíhož vyjádření byla řeč o možných dodávkách vojenského vybavení Ukrajině, s nimiž Británie stejně jako některé další alianční země včetně Česka počítají.

Stoltenberg jednal rovněž se šéfy diplomacií Švédska a Finska, které jsou partnery NATO a které podle něj sdílejí se spojenci obavy z ruských mocenských ambicí.

"Zvažujeme další zvýšení naší přítomnosti ve východní části aliance. To může zahrnovat i vyslání nových bojových jednotek," řekl po jednání se skandinávskými ministry Stoltenberg. NATO má v současnosti v Pobaltí na 4000 vojáků mezinárodních jednotek. Spojené státy podle informací listu The New York Times kvůli eskalaci napětí uvažují o posílení svých jednotek v oblasti řádově o tisíce.

Hromadění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou budí obavy u západních spojenců. O situaci dnes hovořili ministři zahraničí členských zemí Evropské unie, na dálku se připojil také šéf diplomacie USA Antony Blinken. USA kvůli obavám z hrozící ruské invaze nařídily odjezd všem rodinám zaměstnanců velvyslanectví v Kyjevě, EU zatím podobný krok nechystá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď