NATO povolalo v Kosovu zálohy, chce předejít nepokojům

foto Vlajky členských zemí NATO a znak organizace před sídlem v Bruselu. Ilustrační foto.

Priština - Severoatlantická aliance posílila mírovou misi KFOR v Kosovu o vojáky ze svých záloh. Mají pomoci předejít možným nepokojům souvisejícím se sporem Prištiny a Bělehradu ohledně registračních značek. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jednoho z velitelů mise.

Napětí mezi Kosovem a Srbskem vyvolala na přelomu července a srpna snaha Prištiny zavést nová pravidla pro srbské automobilové registrační značky a doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země. Úmysl kosovské vlády tehdy zhatila blokáda silnic a masové demonstrace, které v severním Kosovu zorganizovali tamní Srbové.

Zatímco spor ohledně pohybu srbských občanů přes srbsko-kosovskou hranici se koncem srpna podařilo urovnat, otázka registračních značek nadále hrozí vyústit v nové střety. Vláda v Prištině dala Srbům na severu země čas do 31. října, aby začali používat výhradně registrační značky, které vydávají kosovské úřady a které na sobě mají znaky odkazující na nezávislost Kosova.

"V rámci obvyklých příprav na nepředvídatelné události, jsou tu zálohy, které jsou vycvičeny, aby sem přijely," řekl novinářům na základně Camp Bondsteel v Kosovu jeden z velitelů mise KFOR, plukovník Christopher Samulski. Uvedl, že posily jsou "o velikosti praporu", což obvykle představuje 500 až 1000 vojáků. NATO dosud mělo v Kosovu na 3700 členů mírových sil.

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Srbsko nezávislost Kosova neuznává a stále ho považuje za nedílnou součást svého území. Válka mezi jednotkami srbské armády a kosovskoalbánskými povstalci si vyžádala přibližně 10.000 obětí. Mise KFOR působí v Kosovu od roku 1999 na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jejím úkolem je zajistit v zemi mír a stabilitu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď