NATO podle ukrajinského šéfa diplomacie nedělá proti ruské agresi nic

foto Ilustrační foto - Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Davos (Švýcarsko) - Severoatlantická aliance nedělá naprosto nic proti ruské agresi na Ukrajině. Řekl to dnes na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Uvítal naopak "revoluční rozhodnutí" Evropské unie.

"Vnímáme NATO jako alianci a jako instituci odstavenou a absolutně nic nedělající," řekl Kuleba podle agentury AFP na ekonomickém fóru ve Švýcarsku. Dodal, že na počátku války zahájené 24. února Ukrajinci NATO vnímali jako "mocnost" a EU pouze jako instituci, která "vyjadřuje znepokojení". "Ale válka strhla masky," prohlásil Kuleba.

Evropská unie v souvislosti s invazí přijala už pět balíků sankcí proti Rusku a nyní chystá šestý balík s ropnými sankcemi. "Byli jsme svědky revolučních rozhodnutí přijatých Evropskou unií, která ani oni sami nepředpokládali, že přijmou," řekl Kuleba na adresu sedmadvacítky.

AFP zdůrazňuje, že euroatlantické aspirace Ukrajiny jsou vepsány do její ústavy, ale Kyjev nyní jako prioritu prezentuje vstup země do EU. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině března připustil, že Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO. "Jsem rád, že to naši lidé začínají chápat a spoléhají jen na své síly," řekl prezident.

Kuleba dnes rovněž ocenil, že Evropa pochopila, že Rusko používá energetiku jako zbraň a zdůraznil potřebu diverzifikace. "Po třech měsících bojů je můj vzkaz jednoduchý: Utněte ruské exporty," prohlásil Kuleba.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď