Bukurešť - Severoatlantická aliance nevnímá Čínu jako svého protivníka. Tématem dnešního jednání ministrů zahraničí členských zemí aliance ale byl i její ambiciózní vojenský a technologický rozvoj, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg novinářům na závěr dvoudenní schůzky v Bukurešti.
"Severoatlantická aliance je sdružením Severní Ameriky a Evropy, ale výzvy, kterým čelí, jsou globální," řekl Stoltenberg. Podle aktuálních strategických dokumentů aliance představuje Čína a její stále asertivnější chování ve světě pro NATO "komplexní výzvu".
Na summitu v červnu v Madridu aliance o Číně hovořila jako o zemi s ambicemi a "nátlakovými postupy", upozorňovala na její operace v kybernetické oblasti, snahu o kontrolu výroby klíčových technologií i rychlé rozšiřování jejího jaderného potenciálu. Aliance také pečlivě sleduje vztahy mezi Pekingem a Moskvou, která v únoru zahájila ozbrojenou agresi vůči sousední Ukrajině.
Ve vztahu k situaci na Ukrajině dnes Stoltenberg varoval před podceňováním Ruska, ačkoliv Ukrajina dosáhla na bojišti značných zisků, a opět zdůraznil, že Ukrajinu je nutné i nadále podporovat. "Potřebují více protivzdušné obrany, paliva i elektrických generátorů," řekl generální tajemník.
Ukrajinské členství v NATO podle Stoltenberga zatím není tématem, jelikož "pokud se Ukrajina neubrání (ruské) agresi a nezůstane nezávislým suverénním státem, její členství v alianci se automaticky stává nemožným". "Musíme postupovat krok za krokem," řekl Stoltenberg.
Ministři zahraničí obranné aliance dnes v Bukurešti jednali také o vstupu Finska a Švédska do NATO, který zatím neschválilo Turecko a Maďarsko, nebo spolupráci s Bosnou a Hercegovinou, Gruzií a Moldavskem, které "se nacházejí pod ruským tlakem". "Musíme s nimi vybudovat dlouhotrvající partnerství," podotkl Stoltenberg.
Dvoudenní setkání ministrů zahraničí členských zemí NATO v Bukurešti bylo prvním setkáním vysokých představitelů aliance na jejím východním křídle od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února. Upozornil na to i rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu.
"Rumunsko je klíčové pro obranu východního křídla NATO i strategické oblasti u Černého moře. Skutečnost, že se jednání koná pouhých 800 kilometrů od ukrajinských bojišť, je symbolem solidarity s Ukrajinou," řekl Aurescu, který NATO označil za "politicky a vojensky nejsilnější organizaci v historii". Rumuni se podle něj "navzdory válce mohou cítit bezpečně".