NATO a EU chtějí zajistit snazší přepravu vojsk po Evropě

foto Ilustrační foto - Generální sekretář NATO Jens Stoltenberg.

Brusel - Severoatlantická aliance a Evropská unie chtějí společně zajistit, aby v budoucnu bylo možné po Evropě snazším způsobem dopravovat vojenskou techniku. Shodli se na tom dnes v Bruselu ministři zahraničí aliančních zemí a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci vysvětlil, že věc se netýká jen dostatečné infrastruktury, tedy využitelných letišť, železnic a mostů, ale i úprav předpisů.

"Jde také o právní a byrokratické překážky, související například s přechody hranic, a o další pravidla. Řešit to musí zčásti jednotlivé státy a zčásti EU jako instituce," upozornil generální tajemník aliance.

Český ministr zahraničí v demisi Lubomír Zaorálek na okraj dnešního jednání novinářům řekl, že dnešní diskuse se týkala do značné míry vzájemného doplňování mezi oběma organizacemi. "Musíme tak řešit i takovou věc, jako je překonávání hranic ve vzduchu, na zemi, na moři, aniž by se zpochybňovala suverenita jednotlivých států," poznamenal. Spolupráce mezi EU a NATO je podle něj důležitá také proto, že po odchodu Británie z EU bude 80 procent všech obranných výdajů NATO vydáváno státy mimo evropský blok.

Severoatlantická aliance v reakci na změněné bezpečnostní prostředí už několik let posiluje obranu svých východních členů. Nynější diskuse o mobilitě napříč Evropou - a o zřízení nového velitelství odpovědného za právě za logistiku - souvisí s potřebou zvýšit možnosti rychlého posílení jednotek o další vojáky i těžkou techniku.

Na spolupráci se NATO s EU dohodlo loni na summitu ve Varšavě, tehdy se hovořilo o 42 konkrétních krocích v sedmi základních oblastech jako je boj s kybernetickými či hybridními hrozbami, obranná věda a vývoj, společná cvičení či spolupráce při operacích na moři. Nyní bylo dohodnuto dalších 34 kroků, které souvisejí právě s vojenskou mobilitou, ale také třeba s bojem proti terorismu či s podporou žen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď