Nástupce Merkelové už nebude mít tak silnou vazbu na ČR, míní historik

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka Angela Merkelová na schůzi vlády 24. března 2021.

Tábor - Nový německý kancléř, který vzejde ze současného povolebního vyjednávání, nebude mít podle historika Martina Kováře tak blízko k České republice jako končící předsedkyně vlády Angela Merkelová. Bez ohledu na to, kdo se premiérem stane, už podle něj nebude tolik chápat problematiku postkomunistických zemí, mezi něž paří i Česká republika. Kovář to dnes řekl v Táboře na konferenci Příštích 10 let - Vize Česka.

Kandidátem na německého kancléře je Olaf Scholz, který vedl sociální demokraty do zářijových parlamentních voleb, v nichž vyhráli. Kancléřský kandidát konzervativní unie CDU/CSU, která skončila druhá, je Armin Laschet. O vládní koalici nyní vyjednávají se sociálními demokraty i liberálové a Zelení. Podle Kováře se žádný z politiků ve vztahu k ČR neblíží k Merkelové. "Protože nebude mít pochopení pro to, co znamená postkomunistická země. Ona (Merkelová) žila v NDR a tím pádem rozumí mentalitě postkomunistické země a pořád to v nás je," uvedl Kovář.

Dodal, že Merkelovou považuje za razantní a tvrdou političku a přiznal, že v řadě věcí s ní nesouhlasil. Přesto podle něj německá kancléřka v sobě měla velkou míru empatie a navíc vazbu na Česko, i proto, že studovala v Praze. "V jednom rozhovoru řekla, když překročí hranice Saska s Českem, tak se pořád cítí doma," uvedl Kovář.

Česká republika je v řadě sfér silně navázána na Německo. Jde hlavně o automobilový průmysl nebo export. Někteří odborníci tuto jednostrannou provázanost kritizují jako nezdravou. Podle Kováře však vazba na Německo nemůže být jiná. "Odpovídá naší poloze, tomu, jak je orientovaná naše ekonomika a co pro nás Německo znamená ve všech ohledech," uvedl.

Táborská dvoudenní konference s názvem Příštích 10 let nabízí dvě desítky přednášek. Začala dnes, kdy na ní kromě Kováře vystoupili například egyptolog Miroslav Bárta, geolog Václav Cílek nebo psychiatr a neurovědec Jiří Horáček. Konference má veřejnosti nabídnout pohled odborníků z daných oblastí na nejbližší budoucnost.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď