Irský ministr a severoirská vláda odsoudili násilnosti v Severním Irsku

foto Policisté zasahují proti pouličním násilnostem v Severním Irsku.

Belfast - Každonoční pouliční násilnosti v Severním Irsku musí přestat, než bude někdo vážně zraněn nebo zemře. Řekl to dnes irský ministr zahraničí Simon Coveney a vyzval severoirské politické lídry, aby společně pracovali na snížení napětí v ulicích. Severoirská vláda po mimořádném zasedání odsoudila "naprosto nepřijatelné a neobhajitelné" násilnosti, napsala agentura AFP. Do Belfastu míří britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis, který zde bude jednat s místními představiteli. Navzdory výzvám ke klidu se výtržnosti opakují i dnes večer.

Fotogalerie

"Ničení, násilnosti a výhrůžky násilím jsou naprosto nepřijatelné a neospravedlnitelné, ať už jsou důvody znepokojení v komunitách jakékoliv," uvedli ve společném prohlášení vůdci Severního Irska.

V částech severoirské metropole Belfastu v noci na dnešek opět propukly nepokoje, při nichž na sebe skupiny obyvatel házely cihly, zápalné lahve a dělbuchy přes takzvané mírové zdi, které oddělují části města tradičně obývané unionisty a nacionalisty. Při potyčkách utrpělo zranění i sedm policistů a vzplál mimo jiné autobus hromadné dopravy.

Davy lidí se podle serveru BBC shromáždily v západní části Belfastu také dnes večer. Molotovovy koktejly, petardy i kameny létaly na policisty, kteří se snažili zabránit střetům znesvářených stran. Nasazena byla i vodní děla.

Nepokoje propukají každou noc a to už déle než týden. Zraněno při nich bylo už přes 50 příslušníků bezpečnostních složek, uvádí zpravodajský web BBC. Podle vedení severoirské policie se incidentů účastní rovněž členové některých místních polovojenských organizací.

"Jsou to scény, které jsme v Severním Irsku velmi dlouho neviděli, scény, které mnoho lidí považovalo za součást historie, a myslím, že je potřeba společného úsilí, abychom rozptýlili napětí," řekl irský ministr Coveney.

Části Severního Irska jsou stále rozdělené podle náboženských linií a to i 23 let po uzavření Velkopáteční mírové dohody, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v regionu. Mnoho katolických nacionalistů touží po sjednocení s Irskem, zatímco protestantští unionisté chtějí setrvat ve svazku s Anglií, Skotskem a Walesem.

Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že jej násilnosti "hluboce znepokojují". Nepokoje odsoudili rovněž lídři hlavních severoirských stran i irský premiér Micheál Martin. Britský ministr pro Severní Irsko Lewis podle BBC dnes dorazí do Belfastu a setká se s vedením místních politických stran. Znepokojení nad současnou situací v Severním Irsku vyjádřil podle mluvčí Bílého domu Jen Psakiové také americký prezident Joe Biden, který v minulosti opakovaně zdůrazňoval význam svých irských kořenů.

Severoirští nacionalisté a unionisté se z vyvolání násilností obviňují navzájem. Strana Sinn Féin obvinila Demokratickou unionistickou stranu (DUP) z toho, že vyvolává napětí svou ostrou kritikou hraničních překážek mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, které vznikly po odchodu Spojeného království z Evropské unie. Podle unionistických lídrů pak napětí vzrostlo v důsledku kontroverzního rozhodnutí nestíhat skupinu politiků ze strany Sinn Féin v souvislosti s jejich účastí na velkém pohřbu v době protiepidemických restrikcí.

"Nemyslím si, že prokážeme naše politické vůdcovství politickým vakuem, v němž všichni mluvíme odděleně a ne společně jedním hlasem," řekla severoirská ministryně spravedlnosti Naomi Longová z centristické Alianční strany Severního Irska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď