NASA zahájila misi planetární obrany DART ke změně dráhy letu planetky

foto Raketa společnosti SpaceX Falcon 9 míří s modulem DART do vesmíru.

Vandenbergova základna (USA) - Americká vesmírná agentura NASA dnes zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před možným nebezpečím srážky s vesmírným tělesem. Raketa společnosti SpaceX vynesla z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii modul, který zamířil k planetce Didymos, aby nárazem do jejího malého měsíce ovlivnil trajektorii tohoto binárního systému.

Fotogalerie

Raketa Falcon 9 v úterý 22:21 místního času (dnes v 7:21 SEČ) vynesla do vesmíru aparát, jenž na podzim příštího roku dorazí k binárnímu systému planetky Didymos. Přímým cílem je malý měsíc Dimorphos, který kolem 780 metrů velkého Didymosu obíhá. Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl podle expertů oblety tohoto menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů pozměnit, a tím i ovlivnit trajektorii dvojplanetky.

"Když všechno půjde dobře, pak se vesmírné plavidlo roztříští na malé kousíčky o asteroid," shrnul misi před startem deník The Washington Post. "Když všechno půjde naprosto dokonale, pak tento náraz asteroid odstrčí na lehce odlišnou oběžnou dráhu a lidstvo poprvé změní trajektorii vesmírného tělesa," pokračuje článek.

Binární systém Didymosu pro Zemi nyní žádné nebezpečí nepředstavuje. Byl pouze vybrán k otestování možnosti ovlivnit trajektorii potenciálně nebezpečných těles pomocí kinetické energie.

"Asteroide Dimorphosi, jdeme si pro tebe!" uvedla NASA na twitteru po startu rakety Falcon 9 s modulem DART. Krátce nato vesmírná agentura oznámila, že systém, který otestuje schopnost ovlivnit dráhu asteroidu, se od rakety oddělil a dál putuje samostatně. "Ještě nemáme vyhráno, musíme se dostat k Dimorphosu, tohle je ale obrovský krok kupředu," hodnotila start Kelly Fastová z oddělení NASA pro koordinaci planetární obrany.

Výsledek mise s rozpočtem asi 330 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč) budou zkoumat odborníci pomocí teleskopů na Zemi, ale i díky malému satelitu LICIA, který se včas oddělí a bude celý manévr dokumentovat. Studovat účinky mise DART (v překladu šipka) bude také mise Hera, kterou by Evropská kosmická agentura (ESA) měla odstartovat v roce 2023 nebo 2024. Součástí bude vyslání dvou malých satelitů, které budou asteroidy všestranně zkoumat. Na přípravě jednoho z nich, označeného APEX, se vedle švédských, finských a německých partnerů podílejí i čeští odborníci.

Podle NASA vědci zatím identifikovali v relativní blízkosti Země přes 27.000 asteroidů, z nichž téměř 10.000 je větších než 140 metrů. To je velikost, při které se experti obávají, že by taková tělesa mohla způsobit velké regionální škody. Prozatím ale nevědí o žádném rozměrnějším objektu, který by mohl modrou planetu v dohledné budoucnosti zasáhnout.

"Malých asteroidů je mnohem víc než velkých a nejpravděpodobnější hrozba v podobě asteroidu, jaká nás potká, pakliže nás někdy potká, bude nejspíš asteroid přibližně v této velikosti," uvedl v souvislosti s tělesem Dimorphos vědec NASA Tom Statler. "To, co se chceme dozvědět, je, zda jsme skutečně asteroid odklonili a jak účinně jsme to udělali," řekl k misi DART.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď