NASA zrušila start nové rakety na Měsíc, nový pokus je možný nejdřív v pátek

foto Raketa projektu Artemis s modulem Orion na rampě v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, 27. června 2022

Kennedyho vesmírné středisko - Raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion dnes na cestu k Měsíci kvůli technickým potížím neodstartuje, oznámila americká vesmírná agentura NASA. Další příležitost pro start letu bez posádky, při kterém má Orion za 42 dní obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi, je v pátek 2. září.

Fotogalerie

Mise nazvaná Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc.

"Start Artemis I se dnes už neuskuteční, protože se týmy snaží vyřešit potíže s motorem. Týmy budou pokračovat ve sběru dat," uvedla NASA na twitteru s tím, že bude veřejnost informovat o čase následujícího pokusu o start.

Odpočet ke startu dnes narušilo nejdříve špatné počasí a následně problémy s únikem při plnění paliva. Agentura AP napsala, že k úniku vodíku došlo na stejném místě jako při testech letos na jaře. Finální rozhodnutí o zrušení startu ale padlo poté, co se technikům nepodařilo uspokojivě dostat na požadovanou teplotu jeden ze čtyř raketových motorů RS-25, uvedl mluvčí NASA.

Start SLS agentura zrušila krátce po otevření dnešního okna příležitosti ke startu, které mělo trvat od 14:33 SELČ do 16:33 SELČ. Další pokus se může konat nejdříve v pátek nebo za týden 5. září, poté až o dva týdny později. Komentátor NASA Derrol Nail v živém vysílání uvedl, že datum a čas dalšího pokusu pro start agentura ještě upřesní v závislosti na tom, jaké budou výsledky analýz nynějších problémů.

Program Artemis chce do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc, v rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti. Při testovací misi Artemis I zatím čtyřmístný modul Orion obsadily jen figuríny pokryté bezpočtem senzorů.

Okolní pobřeží v očekávání jedinečného startu dnes zaplnily tisíce lidí. Mezi hosty Kennedyho vesmírného střediska byla i americká viceprezidentka Kamala Harrisová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď