Naša Niva: V Bělorusku pokračují represe, v květnu přibylo 263 zadržených

foto Ilustrační foto - Běloruská policie zatýká demonstranta během protestů

Minsk - Běloruské úřady během května zadržely přinejmenším 263 lidí, kteří nesouhlasí s autoritářským režimem Alexandra Lukašenka. Jde ale jen o známé případy, zatčených a uvězněných může být více, uvedl dnes na svém webu opoziční list Naša Niva s odvoláním na údaje ochránců lidských práv z organizace Vjasna.

Nejčastěji lze podle právníka Vjasny Pavla Sapelky za mřížemi skončit kvůli nactiutrhání a pomlouvání úřední osoby, tedy pokud dotyčný vyslovil negativní názor na policii či úřady. "Poškozenými bývají hlavně policisté, ale velice populárním poškozeným je také Alexandr Lukašenko," poznamenal.

Většina případů pochází ještě z roku 2020, kdy Bělorusové masově vyšli do ulic protestovat proti tomu, že úřady opět vyhlásily Lukašenka za vítěze prezidentských voleb. Pod paragrafy o nactiutrhání spadají také nápisy na zdech domů či "projevy neúcty" ke státním symbolům. Druhým nejčastějším důvodem k zadržení bývají podle aktivistů případy spjaté přímo s předloňskými protesty.

Každopádně od roku 2020 zůstává míra nových zadržení "stabilně vysoká", tvrdí Vjasna, jejíž aktivisté každý měsíc zaznamenávají stovky případů.

"Letos v květnu jsme se dopočítali 263 zadržení, což je ukázkově vysoké číslo. Nelze to srovnávat se situaci z let 2018 či 2019, kdy jsme si prakticky dokázali zapamatovat tvář každého zatčeného," řekl právník Sapelka.

V prezidentských volbách v srpnu 2020 podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice, Evropská unie a některé další země se však domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která později uprchla do Litvy. V Bělorusku po volbách vypukly rozsáhlé protesty, které policie brutálně potlačila a desetitisíce lidí zatkla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď