NASA dala pro příští let na Měsíc přednost SpaceX

foto Měsíc v úplňku - ilustrační foto.

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si pro svou příští misi na Měsíc, která by se mohla uskutečnit už v roce 2024, vybral k výrobě lunárního přistávacího modulu společnost SpaceX podnikatele a vizionáře Elona Muska. Uvedl to ve svém dnešním sdělení a rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné finančními hledisky. Měsíční mise chce podnikat pravidelně, citovala ho agentura Reuters.

Zprávu o tom, že SpaceX získala smlouvu s NASA za 2,9 miliardy dolarů (62,8 miliardy Kč), přinesl první deník The Washington Post. SpaceX porazila konkurenční společnost Blue Origin Jeffa Bezose a dceřinou společnost firmy Leidos, podnik Dynetics.

"Je to další krok ve vzrušující skupině kroků, který nás přivede k udržitelnému systému přistání lidí na Měsíci," uvedla dnes vedoucí programu NASA pro lety lidí do vesmíru Kathy Ludersová.

NASA loni přidělila všem třem společnostem 967 milionů dolarů a desetiměsíční smlouvy pro zahájení prací na vzorcích lunárního modulu v rámci programu Human Landing Systems neboli HLS. SpaceX získala nejnižší částku - jen 135 milionů dolarů. Podle serveru CNBC se očekávalo, že NASA vybere dva z těchto tří týmů. To že volba padla pouze na SpaceX, je překvapení, píše CNBC, protože pro agenturu bylo dříve důležité, aby program zůstal konkurenční.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď