Nárůst případů covidu-19 rekordní, podle Vojtěcha kvůli Karvinsku

foto Zdravotník v respirátoru a ochranném oděvu - ilustrační foto.

Praha - Nárůst počtu případů nákazy koronavirem v Česku byl v sobotu nejvyšší od dubna. Přibylo podle webu ministerstva zdravotnictví 260 potvrzených případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) i vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula uvedli, že nejde o druhou vlnu epidemie. Podle Vojtěcha stojí za nárůstem hlavně lokální ohnisko nemoci na Karvinsku. Od úterý bude na Karvinsku a možná i Frýdecko-Místecku platit mimořádné opatření proti koronaviru, vyplývá z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ve videu zveřejněném na facebooku.

Počet lidí, kteří museli kvůli nákaze do nemocnice, klesá. Podle Prymuly to ukazuje, že nemoc neproniká do rizikových skupin obyvatel, jako jsou senioři a chronicky nemocní.

Už páteční nárůst o 168 nakažených překonal denní přírůstky případů covidu-19 za více než dva měsíce. Dnes k 17:30 přibylo 125 nakažených, podobně jako v sobotu za stejnou dobu. V sobotu pak byl zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů od 8. dubna. "Není to druhá vlna z našeho pohledu. Protože my teď provádíme poměrně masivní testování v tom nejpostiženějším regionu, a to je Karvinsko, a to stále trvá," řekl dnes Vojtěch v pořadu Partie televizní stanice CNN Prima News. Prymula v České televizi (ČT) řekl, že o druhou vlnu epidemie by se jednalo, kdyby podobný nárůst jako na Karvinsku byl v celém Česku.

V pátek hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde je další lokální ohnisko také na Dole ČSM-Jih. V okrese Karviná je podle údajů ministerstva aktuálně nejvyšší podíl nově potvrzených případů nákazy na obyvatele. Na 100.000 obyvatel tam připadá asi 161 případů za posledních sedm dní. V sousedním okrese Frýdek-Místek, kde je druhý nejvyšší výskyt, je asi 27 případů na 100.000 obyvatel, tedy šestkrát méně než na Karvinsku.

"Jenom na Karvinsku je to 122 nových případů, za včerejšek (sobotu)," řekl Vojtěch. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě eviduje za víkend v Moravskoslezském kraji zatím 85 nových případů nákazy. Téměř všechny pocházejí z testování v OKD na Karvinsku. Případů určitě přibude, protože všechny odebrané vzorky ještě nejsou zpracovány, řekl dnes ČTK Petr Kopřivík z KHS. Testování má pokračovat do úterý. Celkem má být otestováno přes 3000 lidí.

Celkový počet provedených testů na koronavirus v Česku v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy téměř o polovinu na 2365. Podíl nově potvrzených případů nemoci na počtu testů se oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 10,99 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus.

Plánované celorepublikové rozvolňování opatření proti šíření koronaviru od 1. července se podle ministra kvůli aktuální situaci nebude týkat Karvinska. "Do jisté míry plánujeme, že opatření se budou zpřísňovat," uvedl. Babiš na facebooku řekl, že to vypadá, že na Karvinsku a v dalších městech a obcích bude od úterý platit mimořádné opatření proti koronaviru. Jmenoval města v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Odkázal na dnešní jednání Vojtěcha s epidemiology. Rozhodnutí bude zveřejněno na pondělní tiskové konferenci, řekla ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Vojtěch uvedl, že zpřísnění v části Moravskoslezského kraje se bude týkat například hromadných akcí, kde chce ministerstvo stanovit horní hranici účasti maximálně na 100 lidí, zatímco v celé ČR to je 1000 osob. Limit by se tak měl snížit z nynějších 500 lidí u akcí konaných uvnitř budov i venku. Ministr také v ČT řekl, že kvůli ochránění rizikových skupin tam budou v nemocnicích a sociálních zařízeních plošné testy zaměstnanců a nových klientů. Nadále budou podle něj povinné roušky ve vnitřních prostorách. Babiš řekl, že hospody v oblasti s mimořádným opatřením místo od 06:00 budou smět otevírat až od 08:00.

Roušky naopak zřejmě nebudou od 1. července povinné v pražské MHD s výjimkou metra, řekl Babiš v ČT. Praha vypadá dobře, uvedl premiér na facebooku.

Od března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v republice zaznamenáno podle údajů ministerstva k dnešním 17:30 celkem 11.423 případů covidu-19. Většina nakažených se už vyléčila, nemocných je aktuálně 3374. V nemocnicích je nyní 117 lidí s covidem-19.

Situace kolem koronaviru a s ní související preventivní omezení pohybu a podnikání mělo negativní dopad na ekonomiku. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes v ČT řekla, že v příštím roce bude schodek státního rozpočtu vyšší než před krizí zvažovaných 40 nebo 50 miliard korun. Přesné číslo ale nechtěla uvést. Pro letošní rok ministerstvo počítá se schodkem 500 miliard. Schillerová nepočítá s tím, že by do konce volebního období přišla s nějakým návrhem změny daní, který by pomohl kompenzovat ztráty ve státním rozpočtu. Neuvažuje ale ani o snížení DPH na potraviny, které chce navrhnout Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď