Národní muzeum otevřelo dvě výstavy on-line, budou další

foto Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze.

Praha - Národní muzeum (NM) otevřelo dvě své výstavy on-line. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí muzea Lenka Boučková. Uvedla, že on-line výstavy vytvořil za týden tým muzea pomocí platformy vytvořené Akademií věd. Muzeum je stejně jako další státní kulturní instituce zavřené pro veřejnost od 10. března. Ředitel muzea Michal Lukeš ČTK řekl, že vládní opatření zavedená proti šíření koronaviru pro muzeum znamenají propad měsíčních příjmů zhruba o deset milionů korun.

Muzeu kromě příjmu ze vstupného chybí také peníze za pronájem prostor. "Jaké budou celkové finanční dopady a ztráty, přesně neumím v tento moment říci," uvedl ředitel. Roční dotace státu pro NM činily podle výročních zpráv ministerstva kultury před rekonstrukcí přes půl miliardy korun. Poslední výroční zpráva je z roku 2018, kde jsou zahrnuty v rozpočtu NM i investice do opravy, státní dotace v tom roce byla 1,2 miliardy korun. Muzeum se rekonstruovalo 3,5 roku, zavřené bylo sedm let a generální oprava stála 1,8 miliardy korun

Ministerstvo kultury v souvislosti s vládními opatřeními v boji proti šíření koronaviru rozhodlo o uzavření 29 svých příspěvkových organizací pro veřejnost 10. března. Mezitím své sbírky, výstavy a další projekty zpřístupnilo na internetu množství soukromých i veřejných institucí. Mnohdy jde ale jen o pasivní prohlížení digitalizovaných artefaktů.

Národní muzeum otevírá výstavy Sametová revoluce - Říká se jí sametová a Labyrint informací a ráj tisku. Upozorňuje, že on-line výstavy jsou kvůli vysokému rozlišení optimalizovány pro stolní počítač nebo notebook. Na mobilních platformách je nelze prohlížet.

V příštích dnech budou následovat podle mluvčí další výstavy, například Račte vstoupit do divadla, Import / Export / Rock ́n ́roll či Doma na Sibiři. Národní muzeum postupně plánuje virtuálně otevřít všechny své aktuální výstavy a poté začít on-line pořádat i výstavy nové. Připravují se i edukativní projekty pro děti a mládež.

Návštěvníka každou on-line výstavou provede její kurátor či autor prostřednictvím videa. Následně si zájemce prohlédne fotografie, dokumenty, sbírkové předměty i audiovizuální materiály spojené s danými výstavami za doprovodu hlasu českého režiséra, moderátora a cestovatele Petra Horkého.

Veřejnost si také může z domova prohlédnout rekonstruovanou Historickou budovu Národního muzea prostřednictvím aplikace Google street view nebo se seznamovat s exponáty na stránkách www.esbirky.cz.

V Národním muzeu se v druhé polovině letošního roku měly postupně otevírat stálé expozice, které se nestihly dokončit s otevřením muzea po rekonstrukci na konci roku 2018. Termíny podle muzea prodlužují podmínky veřejných zakázek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď