Národní knihovna i menší instituce nestihnou v pondělí otevřít

foto Ilustrační foto - Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze. První veřejná knihovna v Praze otevřela 1. července 1891.

Praha - Národní knihovna a zřejmě ani mnohé další knihovny v pondělí neotevřou pro veřejnost, což jim umožnilo nové rozhodnutí vlády. Mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková dnes ČTK řekla, že není reálné připravit provoz s ohledem na dodržování hygienických opatření za jeden pracovní den. Městská knihovna v Praze začne své služby postupně obnovovat od 4. května a s úplným obnovením provozu počítá nejpozději do 8. června, uvedla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že lidé budou muset v knihovnách knihy, které jdou vrátit, odložit bokem do krabice či boxu s označením Karanténa. Další manipulace s ní bude umožněná až po uplynutí následujících dvou dnů. "Pracovníci knihoven by měli nosit rukavice při kontaktu s knihami a dalším podobným zbožím. U vstupu do knihovny zákazník provede dezinfekci rukou, přičemž dezinfekční prostředek zajistí provozovatel knihovny," uvedl tiskový odbor MZ.

Vláda ve čtvrtek rozhodla, že od 27. dubna se mohou otevřít knihkupectví do určité plochy a také knihovny. Podle jejího plánu z minulého týdne se přitom s knihovnami počítalo až v poslední fázi uvolňování zákazů, tedy od 8. června. Společnost Albatros Media uvedla, že v pondělí zřejmě otevře 65 procent knihkupců, tedy asi 350 prodejen. Spolu s nakladatelstvími Grada, Slovart, CREW, Host či Paseka vyzvala veřejnost k návštěvě knihkupectví a podpoře knihkupců.

V pondělí otevře i 16 ze 37 kamenných prodejen sítě Luxor. "Vzhledem k rozhodnutí vlády ČR, podle něhož mohou být od pondělí 27. dubna otevřeny prodejny do 2500 metrů čtverečních mimo nákupní centra, nebude nutné ve většině znovuotevřených prodejen Luxoru redukovat prostor zpřístupněný pro zákazníky bezpečnostními páskami. Výjimkou bude pouze Palác knih Luxor na Václavském náměstí, jehož prodejní plocha je větší," sdělil ČTK Zdeněk Novák, ředitel marketingu Luxor.

"Obecně platí, že knihovna, která bude chtít otevřít, musí být na to připravena, tedy mít ochranné pomůcky, desinfekce, stanovit režim obdobný jako v obchodech, zvládnout fronty nebo stanovit nějaký režim pro seniory. Toto hodně knihoven nezvládne a budou otvírat postupně, jak si vytvoří podmínky," sdělil dnes ČTK Vít Richter ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků.

Hodně knihoven podle něj také v době uzavření rekonstruuje či maluje, aby využily přestávku v provozu, ty také otevřou později. Čtenáři a další uživatelé knihoven by se podle Richtera měli informovat ve své knihovně, kdy otevře a za jakých podmínek.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka rozvolnění opatření proti koronaviru považuje za pozitivní zprávu. "Protože pokud by se zejména obchodní centra otevřela až v červnu, tak by to znamenalo, že celý jarní knižní trh je prakticky zrušen a už by se teď vůbec nevyplatilo vydávat knížky. Teď, když víme, že budou knihkupectví mimo centra otevřena celý květen, budeme zkoušet vydávat i novinky na jarní knižní trh. Pokud se zároveň s tím lidé přestanou bát, tak by to mohla být dobrá zpráva. Ale odpověď nám dají až tržby," řekl dnes ČTK.

Městská knihovna v Praze se začne otevírat až od 5. května

I když vláda ve čtvrtek umožnila veřejným knihovnám znovu otevřít už od pondělí 27. dubna, Městská knihovna v Praze začne s postupným otevíráním poboček až o týden později. Na stejné úrovni jako před vypuknutím pandemie by služby měly být v pondělí 8. června. Instituce to uvedla na webu. Mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková ČTK řekla, že přesný plán otevírání zatím není jasný a bude se o něm rozhodovat v nejbližší době.

Instituce uvedla, že má téměř 500 zaměstnanců a několik desítek poboček a představuje "velmi složitý a logisticky náročný organismus". "Není tak možné, abychom ho během jediného dne a po šesti týdnech mimořádného režimu, uvedli do běžného provozního stavu za dodržení všech mimořádných opatření, která jsou nutná k ochraně zdraví zaměstnanců i návštěvníků," uvedl ředitel knihovny Tomáš Řehák.

Zatím není jasné, jaké pobočky a v jakém rozsahu se v pondělí 5. května otevřou. Mluvčí instituce ČTK řekla, že plán se bude teprve stanovovat a že o něm bude vedení knihovny dnes jednat.

Knihovna v době uzavření z důvodu pandemie nového typu koronaviru nabídla přístup k elektronickým knihám i neregistrovaným čtenářům. Studentům a pedagogům se čtenářským průkazem pak zpřístupnila online odborné a historické tituly. Radní Prahy, která knihovnu zřizuje, zároveň o deset milionů korun navýšili rozpočet na nákup nových knih. Podle dřívějšího vyjádření za ně knihovna nakoupila tištěné a elektronické knihy od pražských nakladatelů, aby jim pomohla v těžkém období.

Vláda ve čtvrtek na základě epidemiologického vývoje uspíšila harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Už od nejbližšího pondělí by se měly otevřít provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, původní plán přitom počítal s postupným otevíráním provozoven do 200 a 1000 metrů čtverečních až do června. V pondělí budou moci otevřít také právě knihovny a dále autoškoly, posilovny, zoologické a botanické zahrady a bude možné konat bohoslužby s účastí do 15 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď