Národní galerie může přijít o výstavu Možnosti dialogu

foto Ilustrační foto - Odvolaný ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt hovoří na zahájení výstavy děl Josefa Šímy 18. dubna 2019 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

Praha - Národní galerie v Praze po odvolání svého dosavadního ředitele Jiřího Fajta možná přijde o expozici Možnosti dialogu, která v Salmovském paláci na Hradčanech nabízí díla slavných osobností moderního a současného umění. Kolekce patří Státním uměleckým sbírkám Drážďany, kterým ji věnovala sběratelka Erika Hoffmannová. Podle jejího vyjádření pro ČTK, nyní spolupráci mezi galeriemi přezkoumají právníci. Sama by ale nejraději sbírku z Prahy stáhla.

"Za situace, která nastala po náhlém odvolání pana Jiřího Fajta, budou muset být právní aspekty naší spolupráce přezkoumány. Ale kdybych se měla rozhodnout bez ohledu na výsledek tohoto přezkoumání, raději bych si to, co jsme Národní galerii v Praze zapůjčili, okamžitě odvezla zpět," sdělila ČTK Hoffmannová. Její kolekce zahrnuje mimo jiné práce Mariny Abramovičové, Jeana-Michela Basquiata, Keitha Haringa či Andyho Warhola, Jake & Dina Chapmanových nebo Hermanna Nitsche.

Fajta odvolal ve čtvrtek ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), jako důvod uvedl závěry kontroly v galerii. Na šéfa instituce podal také dvě trestní oznámení - kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun a kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií. Kontrola podle Fajta začala 15. dubna a dosud neskončila.

Podporu odvolanému řediteli již vyjádřili šéfové významných zahraničních uměleckých institucí, například ředitelka Státních uměleckých sbírek Drážďany Marion Ackermannová, šéfka skupiny prestižních britských muzeí Tate Galery Maria Balshawová, ředitel Britského muzea Hartwig Fischer, generální ředitelka Umělecko-historického muzea (KHM) ve Vídni Sabine Haagová nebo šéf Metropolitního muzea umění v New Yorku Max Hollein. Napsali premiéru Andreji Babišovi (ANO), že se Fajt zasloužil o vzájemnou spolupráci mezi uměleckými institucemi a pozvedl pražskou Národní galerii.

Podobně to cítí i Hoffmannová. "Pro výstavu v Salmovském paláci jsme společně vybrali název Možnosti dialogu," uvedla sběratelka. Nyní velice lituje toho, že byl tento dialog přerušen, dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď