Nařízení o zrušení zmrazení nájemného u bytů bude účinné od pátku

foto Panelový dům, byty - ilustrační foto.

Praha - Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, definitivně končí. Vládní nařízení, které cenové moratorium nájemného z bytů ruší, dnes vyšlo ve Sbírce zákonů a v pátek vejde v účinnost. Na twitteru to dnes oznámilo ministerstvo financí. Vláda o zrušení moratoria rozhodla v pondělí, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že po ukončení nouzového stavu přestalo platit omezení pohybu lidí a situace na trhu s byty se vrací k normálu. Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit.

Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit. Po rozhodnutí o zrušení nařízení se senátoři rozhodli vzít ústavní stížnost zpět, uvedl v dnešním tiskovém komentáři první místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra.

"Cílem moratoria bylo ochránit nájemníky v době snížené mobility obyvatel, kdy byly omezeny možnosti prohlídek a stěhování. V tuto chvíli již pohyb osob není omezen, prohlídky bytů probíhají, a k dalšímu trvání cenového moratoria tak už není důvod," uvedlo ministerstvo. Podle úřadu nehrozí ani zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi, který si nyní může volně vybírat z široké nabídky bytů k pronájmu.

Senátoři kritizovali, že vládní nařízení je napsáno tak, aby mohlo platit po neomezenou dobu, čímž neúměrně zasahuje do vlastnických práv. "Od počátku jsme byli přesvědčeni, že toto nařízení je neústavní, v rozporu se zákonem o cenách, neúměrně zasahuje do vlastnického práva a zároveň je nepotřebné a zbytečné. V té době žádný z pronajímatelů nájmy nezvyšoval, naopak spousta veřejných i soukromých pronajímatelů bytů dobrovolně přistoupila ke zmrazení a mnozí i k dočasnému snížení nájemného. Jsme proto rádi, že vláda, byť s časovým odstupem, došla ke stejnému závěru a toto své nařízení sama zrušila," uvedl Nytra.

Při zmrazení cen v druhé polovině dubna vláda uvedla, že moratorium bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Avizovala současně, že ho případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné. Opatření kabinet přijal v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku šíření koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-5°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 -5°C

Celá předpověď