Napalmová dívka z Vietnamu převzala drážďanskou mírovou cenu

foto Kim Phuc (na snímku z roku 1972) utíká nahá a popálená napalmem.

Drážďany - Mírová aktivistka, která se zapsala do dějin na ikonické fotografii z vietnamské války v minulém století, převzala dnes v pořadí desátou Drážďanskou cenu. Mezinárodní ocenění je každým rokem udělováno na výročí bombardování saské metropole na konci druhé světové války, mezi jeho nositele patří lidé, kteří se zasazují za mezinárodní usmíření či zmírnění následků válek. Letošní laureátka Kim Phuc Phan Thi vede nadaci na pomoc válkou postiženým dětem. S cenou se pojí odměna 10.000 eur (258.000 korun).

Kim Phuc se jako devítiletá dívka objevila na černobílé fotografii Nicka Uta pořízené v roce 1972 pro agenturu AP. Na snímku fotografa vietnamského původu utíká nahá a popálená napalmem. Ut dívku následně odvezl do nemocnice a díky svému americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc. "Plakal jsem, když jsem ji uviděl běžet. Myslím, že bych spáchal sebevraždu, kdyby zemřela," řekl tehdy svému kolegovi.

Kim Phuc se při napalmovém útoku na její vesnici ukryla společně s rodinou v buddhistické pagodě. Napalm jí způsobil popáleniny na 30 procentech těla. Poslední operaci absolvovala v roce 2015. Ut byl za snímek oceněn Pulitzerovou cenou a významně ovlivnil pohled americké společnosti na válku ve Vietnamu. Fotografie je považována za jeden z nejpůsobivějších protiválečných dokumentů.

V Kanadě žijící aktivistka ale nezískala drážďanské ocenění kvůli snímku, nýbrž za svoji celoživotní snahu o usmíření o a odpuštění, prohlásil spolek Friends of Dresden Deutschland, který držitele ceny vybírá. Kim Phuc založila a řídí vlastní nadaci na pomoc válkou postiženým dětem, angažuje se ale i v dalších případech obětí válek a překonávání jejich traumatických zážitků.

Drážďanská mírová cena je již deset let udělována osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o usmíření mezi národy. Udělována je každoročně okolo 13. února, tedy na výročí bombardování Drážďan v roce 1945. Mezi nositele ceny patří například poslední sovětský prezident Michail Gorbačov, pianista Daniel Barenboim či fotograf James Nachtwey.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 21. září 2019

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď