Napajedelské muzeum představuje oděvní modely, i z renesance

foto Muzeum Napajedla zahájilo 12. ledna 2018 výstavu Oděv v běhu staletí. Výstava potrvá do 18. února, představí práce Kristýny Petříčkové, která se specializuje na rekonstrukce lidových a historických oděvů a jejich doplňků. Působí jako pedagog a vedoucí ateliéru Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na snímku je rekonstrukce dámského korzetu z let 1890 - 1900.

Napajedla (Zlínsko) - Oděvní modely z různých časových období vystavuje ode dneška Muzeum Napajedla na Zlínsku. Návštěvníci uvidí oděvy ze středověku, renesance či secese. Modely pocházejí z dílny Kristýny Petříčkové, která se specializuje na rekonstrukce lidových a historických oděvů a jejich doplňků, je také vedoucí ateliéru Design oděvu na zlínské Univerzitě Tomáše Bati. Na výstavě jsou proto zastoupeny i práce studentů ateliéru.

Muzeum Napajedla zahájilo 12. ledna 2018 výstavu Oděv v běhu staletí. Výstava potrvá do 18. února, představí práce Kristýny Petříčkové, která se specializuje na rekonstrukce lidových a historických oděvů a jejich doplňků. Působí jako pedagog a vedoucí ateliéru Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na snímku jsou fotografie ženského obřadního pentlení z Vlčnova (zcela vpravo) a obřadní pokrývky hlavy z Mařatic z roku 1895 (druhá zprava).

"Jsou zde oděvní modely z různých časových období, secesní vycházkové šaty, renesanční oděvy, oděvy pozdně středověké, renesanční prádlo, secesní prádlo," řekla ČTK Petříčková.

Mezi zajímavé modely podle ní patří například rekonstrukce renesančních francouzských šatů z poslední třetiny 16. století. Lidé mohou vidět také skladbu spodního prádla. "Je to několik vrstev, které tyto šaty formovaly," uvedla Petříčková.

Vystaveny jsou také velkoformátové fotografie zachycující oděvy ze 14., 15. a 16. století. "Zajímavostí je také několik krojových rekonstrukcí, jde o kroje z přelomu 19. a 20. století," řekla Petříčková.

Na výstavě nechybějí ani korzety. "Je vidět i dochovaný korzet z roku 1905, k němu je udělaná rekonstrukce," uvedla Petříčková. Výstava ukazuje i to, jak korzety formovaly tělo a určovaly siluetu oděvu.

Výstava nazvaná Oděv v běhu staletí potrvá do 18. února.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď