Nápadník uzavírá trilogii Hřebejka a Jarchovského Zahradnictví

foto Záběr z filmu Zahradnictví: Nápadník režiséra Jana Hřebejka

Praha - Rodinná komedie Zahradnictví: Nápadník režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského uzavírá trilogii, která časově předchází oblíbenému filmu Pelíšky. Na pozadí dramatických 40. a 50. let minulého století v částech Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník vypráví s laskavým humorem o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Jarchovský se při psaní scénáře inspiroval vyprávěním z vlastního rodinného kruhu. Koprodukční film Zahradnictví: Nápadník dorazí do tuzemských kin 16. listopadu.

Příběh Nápadníka se odehrává na konci 50.let a s tragikomickým nadhledem líčí střet mezi předválečnou a poválečnou generací. "Ve filmu jsem studentka Daniela, holka, která si o prázdninách najde u tety lásku. Jenže to se jejímu tátovi v Praze moc nelíbí a snaží se ji ve vztahu s Mirkem (Ivan Lupták) všemožně zabránit," uvedla ke své roli Anna Fialová. Její rodiče ztvárňuje dvojice Martin Finger a Aňa Geislerová, která prochází všemi třemi filmy a "zestárne" tak o 20 let.

Právě postava Daniely se neobjevila v předchozích Pelíšcích. "Maminka už byla v té době, o které jsem v Pelíšcích psal, vdaná a bydlela se svoji rodinou jinde. Měl jsme potom vůči ní takový pocit dluhu, že z toho příběhu vypadla, a tak jsem v Zahradnictví sáhl po jejím portrétu od momentu jejího příchodu na svět až do jejich dvaceti let, kdy si brala mého tátu," podotkl scenárista Jarchovský.

Všechny tři filmy spojuje zahradnictví Davida Novotného a jeho ženy Lenky Krobotové jako místo rodinného stmelování, posouvání osudů jednotlivých postav a zázemí napříč dobami a režimy. Příběhy rozvětvené rodiny odehrávající se v letech 1939 až 1959 dekoracemi dotvořil architekt Jan Kadlec, střihu se ujal Vladimír Barák, hudbu složil Petr Ostrouchov.

Zatímco první díl Rodinný přítel skončil po válce, Dezertér mapuje osudy hrdinů během let 1947 až 1953. Za války byli zatčeni za protinacistický odboj, po únorovém puči se jim opět rozpadá svět. Ústřední postavu v něm ztvárnil Jiří Macháček.

Všechny tři filmy se natáčely souběžně už od června 2016, vznikly pro ně největší filmové dekorace v novodobé historii českého filmu. Celkem šlo o více než 80 natáčecích dnů. Poslední den bylo před kamerou i s komparzisty přes 130 lidí. Celkový rozpočet činí zhruba 130 milionů korun.

Premiéru první části na jaře předznamenal křest stejnojmenné knihy, která vyšla i ve zvukové nahrávce. Válečnou romanci (Rodinný přítel) vypráví Gabriela Míčová, o nástupu totalitní zvůle (Dezertér) povídá Martin Finger a předsvatební grotesku (Nápadník) líčí Ivan Lupták, který v ní vytvořil titulní roli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď