Namísto scény dali nás do karantény, zpívá kapelník Nezmarů

foto Ilustrační foto - Skupina Nezmaři vystoupila 12. července 2014 spolu se Symfonickým orchestrem ZUŠ Uničov na 15. ročníku multižánrového festivalu Slunce ve Strážnici na Hodonínsku. Na snímku jsou Šárka Benetková a Pavel Zajíc.

České Budějovice - Některá jihočeská muzea, divadla i muzikanti připravují on-line aktivity. Internet je pro ně teď kvůli omezením daným koronavirem jediná forma jak oslovit fanoušky. Písně k tématu složili písničkář Pavel Žalman Lohonka nebo kapela Nezmaři, další hudebníci živě vysílají pomocí sociální sítě facebook nebo na youtube.

Jako jedno z prvních v kraji začalo s aktivitami na internetu Husitské muzeum v Táboře. Zveřejnilo videopřednášku k 600 letům od příjezdu Jana Žižky na Tábor, na webu je dostupná i vlastivědná videoexkurze Po stopách mlýnů na Tismenickém potoce. Virtuální prohlídky nabízí také Jihočeské muzeum, které připravilo i video k nové stálé expozici.

Jihočeské divadlo hledá vhodné záznamy her. "Podařilo se domluvit s Mall.TV, že 5. dubna odvysílají balet Klíče odnikud, jediný záznam z posledních let, který máme na tři kamery," řekla ČTK Lenka Cimlová Ostrá z marketingu divadla. Soubor Malé divadlo chystá čtení pro malé diváky.

Píseň Potopa na youtube zveřejnil kapelník folkové skupiny Nezmaři Pavel Zajíc. "V těžkých dobách nemají muzikanti žvanit, ale mají zpívat a hrát," říká v úvodu. V písní zpívá, že "kdo má v zadku díru, ten aby dneska viru se bál. (...) namísto scény, dali nás do karantény a doma v ušitý roušce jsme podrobení velký zkoušce (...) milej pane, každá potopa přestane, ono to tak nezůstane a pak se zase budeme smát." Živě vysílá držitel dvou Cen Anděl písecký písničkář Jiří Smrž, videa natáčí divadelník Pavel Šmíd, písničkář Honza Janda, streamují i různé hudební skupiny.

Folková kapela Žalman & spol. nahrála na youtube písničku Radost aby neumřela. Za několik dní má téměř 2500 zhlédnutí. Píseň chystá kapela na novou desku; Pavel Žalman Lohonka ji ve studiu nazpíval, baskytarista přidal díky zvukové bance virtuální filharmonii.

"Bylo pro mě obrovsky důležité vyslat vzkaz fanouškům. Pokud začneme hrát někdy v létě, přijdeme o hodně koncertů. Řekli jsme, že musíme nejenom dát lidem naději, ale také aby věděli, že jsme zdraví, že nosíme roušky, že jsme ukáznění. Každé zlo jednou skončí a zase bude dobře," řekl ČTK Lohonka (74). Karanténu tráví v Budějovicích, občas se jde projít podél řeky. Cvičí na kytaru. "Karanténa pro mě ale vůbec není inspirativní, protože si připadám jak v domácím vězení," řekl písničkář.

Jihočeská filharmonie natočila video, v němž se někteří hráči připojili minulý týden ke společnému zpěvu písně Není nutno. Online ale orchestr nevystupuje. "Je nás čtyřicet, tak se nemůžeme moc sejít. A nemáme k tomu techniku," řekl ČTK ředitel orchestru Otakar Svoboda. Jihočeskému kraji, pod nějž filharmonie spadá, předal záznamy výchovných koncertů pro děti, které natočili s Lukášem Hurníkem. Mohly by zpestřit domácí výuku. Filharmonie má 39 členů, teď jsou doma, připravují se individuálně. "Nikoho jsme nepropustili," řekl ředitel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď