Náměstek primátora Scheinherr absolvoval výslech na policii kvůli kauze DPP

foto Ilustrační foto - Na Císařském ostrově v Praze byla 7. listopadu 2019 zahájena stavba nové trojské lávky. Dokončena bude do konce října 2020 a bude stát 128 milionů korun. Původní lávka se zřítila v roce 2017. Na snímku vpravo je náměstek primátora Adam Scheinherr.

Praha - Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) dnes absolvoval výslech na policii v souvislosti s kauzou v dopravním podniku (DPP) a obviněním bývalého pražského náměstka za STAN Petra Hlubučka, podnikatele Michala Redla a dalších. Scheinherr to řekl na tiskové konferenci, detaily výslechu kvůli pokračujícímu vyšetřování neuvedl. Náměstek před dvěma lety podal v souvislosti s podezřením na korupci v DPP trestní oznámení, opozice i někteří zástupci koalice ho kritizují, že je o tom neinformoval.

Výslech podle Scheinherra trval tři hodiny. "Byl jsem tam se dvěma vyšetřovateli a asi deseti obhájci těch, kteří jsou dnes obviněni. Musím říci, že jsem trošku vyčerpán, ale věřím, že jsem zase pomohl policii a vyšetřovatelům posunout případ o kousek dál," řekl náměstek. V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit 13 lidí, nyní je jich obviněno zřejmě 12.

Scheinherr odmítl kritiku opozičních uskupení v pražském zastupitelstvu ANO a ODS, ale i své kolegyně v radě města Hany Marvanové (STAN). Podle kritiků měl o podání trestního obvinění kolegy informovat, ihned je začít řešit a nečekat jen na výsledky policejního vyšetřování.

Scheinherr to odmítl. Kdyby cokoliv řekl, tak by podle něj aktéři kauzu velmi rychle zametli pod koberec a k ničemu by to nevedlo. Řešit podobná podezření ve stranických aparátech je podle něj praktika patřící do minulosti. "Odpovědný politik má toto řešit s policií, nezametat to pod koberec politické strany a udržet mlčenlivost," řekl.

Dodal, že z pozice předsedy dozorčí rady DPP zároveň po celou dobu prosazoval a také prosadil systémová opatření vedoucí ke kontrole veřejných zakázek. Patří mezi ně podle něj nová směrnice týkající se zakázek, metodika jejich zadávání nebo standardizace smluv. "Smlouvy jsou například nově z většiny podepisovány pouze elektronicky, tak aby nedošlo během podpisového kolečka k nějakým změnám," doplnil. Kritika, že manažersky selhal, je tak podle něj bezpředmětná.

Náměstek také řekl, že mu v souvislosti s kauzou chodí výhrůžné e-maily. "Byly to většinou anonymní výhrůžky typu že jsem práskač, udavač, že by mě měli pověsit a podobně," řekl.

Předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský řekl, že v Praze existuje "síť lidí, kteří se znají 20 či 30 let", a netýká se to zdaleka jen hnutí STAN. "Tahle síť se dneska strašně bojí, že se politika v Praze fakt změní," řekl. Náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) pak dodal, že kvůli kauze se na situaci v české metropoli zaměří i Evropská investiční banka, která městu nedávno schválila úvěr na stavbu linky metra D ve výši 22,76 miliardy korun. "Byl jsem ujištěn, že tato evropská instituce, která si zakládá na své reputaci, tuto situaci nepodcení a bude ji velice podrobně monitorovat," řekl náměstek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 24. června 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď