Náledí v noci nepokryje celé Česko, vyhne se jihu a středu země

foto Sypač, ledovka, zledovatělá silnice, námraza - ilustrační foto.

Praha - Náledí dnes večer a v noci na středu nepokryje celé Česko. Vyhne se jihu a středu země, kde bude mokré silnice a chodníky vysušovat vítr. Původní výstrahu, která upozorňovala na tvorbu náledí v celé republice, dnes upřesnil Český hydrometeorologický ústav. Teploty v noci klesnou na nulu až minus čtyři stupně.

Výstraha platí od dnešních 21:00 do středečních 10:00 pro devět krajů nebo jejich okresů. Zahrnuje Karlovarský, Plzeňský, Liberecký a Ústecký kraj a části Pardubického, Královéhradeckého, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Vozovky a chodníky budou v těchto regionech klouzat, řidiči a chodci proto mají být opatrní.

"Ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě bude mokré povrchy vysušovat mírný vítr, proto zde čekáme tvorbu náledí jen výjimečně," uvedli meteorologové. Za studenou frontou se do Česka začne rozšiřovat od západu tlaková výše a po její přední straně bude pronikat chladný vzduch od severozápadu, dodali.

Meteorologové rozlišují mezi ledovkou a náledím, a to podle způsobu vzniku obou jevů. Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím kapek deště na povrchu země. Náledí vzniká též zmrznutím částečně nebo úplně roztátého sněhu při poklesu teploty pod bod mrazu. Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Vzniká v případech, kdy ve výšce je teplý vzduch, z něj prší a déšť padá na prochlazený zemský povrch, větve stromů či elektrická vedení s teplotou pod bodem mrazu. Vodní kapky se po dopadu na zem či předměty rozlijí, okamžitě mrznou a vytvářejí ledovku - průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. V obou případech hrozí úrazy při uklouznutí, hlavní komplikace způsobuje náledí či ledovka v dopravě.

Silná ledovka komplikovala dopravu na mnoha místech republiky v neděli a v pondělí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď