Náklady na provoz fitness a wellness center jsou statisícové

foto Následující týdny vyhlížejí provozovatelé jednoho z největších fitness center v republice s obavami. Na provoz brněnského NewPark Gymu, které se rozkládá na 2000 metrech čtverečních, je měsíčně potřeba více než čtvrt milionu korun korun. Nyní jsou fitness i wellness centra letos již podruhé kvůli vládním opatřením uzavřená. Snímek je z 13. října 2020.

Brno - Následující týdny vyhlíží majitel jednoho z největších fitness center v republice Tomáš Klvaňa s obavami. Na provoz brněnského NewPark Gymu, které se rozkládá na 2000 metrech čtverečních, potřebuje měsíčně více než čtvrt milionu korun. Nyní jsou fitness i wellness centra letos již po druhé kvůli vládním opatřením uzavřená. Léto, kdy chodí do posiloven obecně méně lidí, jarní ztráty nedohnalo. Ztráty počítají i další provozovatelé, které ČTK oslovila.

Fotogalerie

Klvaňa letos na jaře dokončil rozsáhlé zvětšení fitness centra. "Tři dny na to nás zavřeli. Nové stroje stály v řádech milionů korun. V první vlně banka pozastavila úvěr na jejich splácení. Teď o pozastavení teprve jednáme. Úlevy na nájem ale nemáme," poznamenal Klvaňa.

Letní měsíce ztrátu podle něj nedohnaly. "Na tak velký prostor je potřeba, aby denně přišlo alespoň sto lidí. Ze začátku nechodili, nechtěli cvičit v roušce nebo odejít bez osprchování. Stejně jako na jaře i teď, půjčujeme našim klientům zdarma nářadí. Doufáme, že to ocení a budou se k nám vracet," řekl Klvaňa.

Obává se, že uzavření potrvá až do konce letošního roku. Pokud nezíská úlevu od pronajímatele nebo kompenzace od státu, nevěří tomu, že NewPark Gym přežije.

Vládní omezení negativně dopadají také na AZ Fitness, kde si lidé mohou nejen zacvičit, ale také navštívit saunu nebo solárium. "Za jarní měsíce počítáme ztrátu 1,5 milionu korun. Získali jsme kompenzaci od státu zhruba 45.000 korun na zaměstnance. V létě chodí lidé do posilovny obecně méně, takže ztrátu jsme nedohnali. Vrátilo se nám o 30 procent klientů méně. Současné uzavření pro nás znamená prohloubení dalších ztrát. Pro nás by bylo lepší otevřít alespoň s omezeným počtem lidí, ať vyděláme na náklady," uvedl ředitel fitness centra Jiří Pezlar. Ty činí 800.000 korun měsíčně.

Podle průzkumu České komory fitness přes deset procent fitness center po první vlně pandemie muselo ukončit svou činnost.

Záporný výsledek v hospodaření neminul ani wellness centra. Jednatel společnosti Infinit Vlastislav Novotný vyčíslil ztrátu za jarní uzavření centra na Brněnské přehradě na zhruba 10 milionů korun. "Celou ztrátu jsme v létě nedohnali, ale příjem peněz se zlepšil. Cítíme, že naši zákazníci nás chtěli vědomě podpořit. Díky státní podpoře se nám podařilo udržet zaměstnance. Současné uzavření chápeme a respektujeme, ale jednoznačně by pro nás bylo lepší mít centrum otevřené. Navíc například v saunách se díky vysoké teplotě viry v postatě nešíří," uvedl Novotný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 2. prosince 2020

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď