Nákladní elektrokola mají v Praze na Těšnově nové depo

foto Cyklodepo pro rozvoz zásilek nákladními elektrokoly v centru Prahy zahájilo 18. listopadu 2020 provoz. Depot.bike sídlí přímo pod magistrálou na Těšnově u tramvajové smyčky, kde bývalo parkoviště provozované soukromou firmou. Cílem je snížit počet jízd dodávek centrem, a přispět tak k zlepšení ovzduší. V areálu je osm míst pro kontejnery osmi logistických společností.

Praha - Pražský magistrát zprovoznil cyklodepo pro rozvoz zásilek nákladními koly v centru města. Depot.bike sídlí přímo pod magistrálou na Těšnově u tramvajové smyčky, kde bývalo parkoviště provozované soukromou firmou. Cílem je snížit počet jízd dodávek centrem, a přispět tak k zlepšení ovzduší. V areálu je osm míst pro kontejnery osmi logistických společností. Depo bude fungovat šest měsíců v pilotním programu. Pokud se systém osvědčí, mohlo by další depo vzniknout na levém břehu Vltavy. Pro město provozuje depo společnost ekolo.cz.

Fotogalerie

"Cyklodepo bude fungovat jako přepravní terminál mezi dodávkami a nákladními elektrokoly. Společnosti sem zavezou své zásilky a odsud probíhá další zásobování do historického centra. V případě nedoručení zásilek, tak se vrací sem a ne na periferii, takže bude méně zbytečných cest, s tím je spojeno méně emisí, menší zácpy a tak dále," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Firmy na Těšnov mezi 06:00 a 07:00 dodávkami navezou zboží, které odtud dále rozvezou na kolech. Velikost zásilek bude záležet na každé z nich a na velikosti kol, která používají. "Minimálně polovina zásilek ve městě jsou menší zásilky, které se vejdou do těch nákladních elektrokol. Samozřejmě, že tam nikdo asi nepoveze ledničku, spousta zásilek jsou malé balíčky," řekl Scheinherr.

Na Těšnově osm míst pro kontejnery. V současné době jich zde je šest a o umístění sedmého provozovatel jedná a měl by přibýt v následujících 14 dnech. "Kontejnery patří logistickým společnostem a hlavní město jim zapůjčilo prostor a vytvořilo zázemí pro kurýry," řekl Jakub Ditrich, jednatel ekolo.cz. Součástí depa je rovněž nabíječka pro elektrokola.

Podle toho, jak se depo v následujícím půlroce osvědčí, rozhodne se město, zda místo na Těšnově přebuduje nastálo či zřídí ještě další depo. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mohlo být na levém břehu Vltavy. Součásti dnes otevíraného depa bude v příštím roce také tzv. logistický hub, kde si budou moci lidé vyzvednout zásilky osobně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď