Nakladatelé se bojí, že bez podpory státu nepřežijí

foto Knihy - ilustrační foto.

Praha - Knižnímu trhu v ČR podle předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky stále hrozí zkáza. Řekl to dnes ČTK v reakci na oznámení vlády o postupném rozvolňování opatření proti koronaviru. "Nevíme, jak knižní trh tuhle situaci přežije," uvedl. Ředitel skupiny Albatros Media Václav Kadlec uvedl, že plán prezentovaný vládou snižuje dosavadní velkou míru nejistoty, se kterou nakladatelé řeší, kdy a jak uvést nové knihy.

Vláda dnes uvedla, že provozovny do 200 metrů čtverečních se mohou otevřít 27. dubna, pokud nejsou v nákupních centrech. Od 8. června se mají otevřít všechny obchody v nákupních centrech a obchody nad tisíc metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech. "Pokud se až 8. června otevřou nákupní centra, kde je hodně knihkupectví, tak doufám, že stát pro ně udělá nějaké významné kompenzace," uvedl Vopěnka. "Pokud stát nevymyslí nějakou jeho (knižního trhu) specifickou podporu, tak bude těžce poškozen, protože je to zbytné zboží. Do restaurací se lidé vrátí, protože jídlo je vždy na prvním místě. Ale knihy ne. Je to o prioritách společnosti," míní předseda svazu a spisovatel.

Podle vládního plánu by se 25. května mohla otevřít muzea a galerie, od 8. června divadla a památky za určitých podmínek nebo kulturní akce s účastí do 50 osob. Většina divadel ale hraje po více než 50 diváků, tento počet někdy obstarají jen divadelníci. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že léto bude letos zřejmě bez velkých kulturních akcí s tisícovou účastí.

Pořadatelé festivalu Votvírák, který se má konat na letišti Boží Dar v Milovicích ve dnech 12. až 14. června, rozhodnou o jeho osudu do konce dubna. "Zatím jsme to ještě nezabalili. Krizových variant je spousta, ve hře je i to, že bychom se obešli bez slovenských kapel a udělali čistě tuzemskou akci," řekla ČTK mluvčí festivalu Martina Jablanovská.

Coby nejzazší termín k případným změnám si určili 30. duben také pořadatelé festivalu Rock for People, který se má v Hradci Králové uskutečnit ve dnech 18. až 20. června. "Čekáme na vyjádření vlády, k letním festivalům zatím nebylo bohužel vydáno žádné oficiální stanovisko," sdělil ředitel Rock for People Michal Thomes.

"Národní divadlo začne hrát, jakmile to rozhodnutí vlády umožní. Představení máme naplánována více než rok dopředu," sdělil dnes ČTK Jan Burian, ředitel Národního divadla.

"Plán prezentovaný vládou vítám, snižuje dosavadní velkou míru nejistoty, se kterou dnes řešíme, zda a kdy uvést připravené nové knihy. Pevně věřím, že čtenáři podpoří svého knihkupce a dojdou si k němu po otevření koupit knihu nebo dvě," sdělil ČTK ředitel Albatros Media Kadlec.

Zástupci českého knižního trhu v minulých dnech uvedli, že očekávají letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru pokles obratu nejméně o 30 procent. Knižní trh podle nich ztratí až tři miliardy. Po vládě proto chtějí miliardu korun, která by měla oboru pomoci. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) tehdy uvedl, že na malé nakladatele myslí v záchranném balíčku, který předložil vládě.

Kabinet podporu za přibližně miliardu Kč pro českou kulturu ve čtvrtek schválil. Malá nakladatelství patří mezi subjekty nezávislé umělecké scény, na něž balíček myslí 440 miliony korun; podmínkou je, že žadatel alespoň jednou za poslední tři roky získal od ministerstva grant. "Vládní prioritou je pomoci především těm, za kterými nestojí velcí, silní vlastníci," uvedl ministr. Na ty velké a ziskové myslí vládní opatření, jako jsou program COVID a Antivirus, odklad nájmů pro firmy či kurzarbeit, doplnil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 13:00 6°C

Celá předpověď