Nákazy se bojí i Jeruzalém, svaté místo křesťanů, muslimů a židů

foto Pohled na Jeruzalém (na snímku z 23. března 2018).

Jeruzalém - Obavy z šíření nebezpečné nákazy se nevyhnuly ani historické části Jeruzaléma s jeho nejnavštěvovanějšími památkami. Správci Chrámu Božího hrobu, který je pro mnohé křesťany hlavním poutním místem ve městě, vyzvali věřící, aby vzájemně dodržovali bezpečnou vzdálenost a "vyhnuli se jakémukoli fyzickému kontaktu včetně doteků a polibků zdí, relikvií, ornátů nebo dohlížejícího personálu".

Do chrámu smějí poutníci vejít nanejvýš v počtu deseti a udržovat mají mezi sebou vzdálenost nejméně dvou metrů. "Chrám Božího hrobu je místem naděje, že víra přemůže pochybnosti, světlo potlačí tmu a život zvítězí nad smrtí," uvedla v prohlášení správa kostela.

S blížícími se velikonočními svátky, hlavními pro křesťanský svět, se obvykle zaplněné město v důsledku epidemie změnilo. Ulice jsou poloprázdné, k omezujícím opatřením přistoupili i v Nazaretu a Betlémě. Tamní Bazilika Narození Páně v místě údajného narození Ježíše Krista je uzavřená.

Omezením čelí v Jeruzalémě i muslimové a židé. Mešita Al-Aksá, třetí nejposvátnější v islámském světě, v pátek omezila pravidelné modlitby, které se tentokrát odehrály jen pod širým nebem. U Zdi nářků, nejposvátnějšího místa židovských věřících, byly zakázány náboženské obřady a věřící zeď nesmějí líbat.

V Izraeli bylo dosud zaznamenáno 883 osob s chorobou COVID-19. Nemoci zatím jedna z nich podlehla. Na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy je 52 nakažených.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď