Nakažených ve státě New York už je více než v pevninské Číně

foto Členka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová a prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronavirové krizi 31. března 2020.

Washington - V americkém státě New York přibylo za posledních 24 hodin téměř 8000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem je nakažených již 83.712, informovala s odvoláním na místního guvernéra Andrewa Cuoma agentura Reuters. Infikovaných je tak ve státě New York již více než v pevninské Číně. Ve Spojených státech je k dnešnímu dni 186.101 lidí nakažených koronavirem a 3603 obětí nemoci COVID-19, kterou vir způsobuje. Bílý dům předpokládá až 240.000 obětí koronaviru v USA.

V americkém státě New York přibylo za posledních 24 hodin téměř 8000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem je nakažených již 83.712, informovala s odvoláním na místního guvernéra Andrewa Cuoma agentura Reuters. Mrtvých přibylo ve srovnání s úterními daty 391. Celkem si nemoc COVID-19 ve státě na východním pobřeží USA vyžádala už 1941 obětí. K třem desítkám amerických států, které omezily pohyb obyvatel, se dnes po kritice zdravotníků rozhodla přidat také Florida.

Infikovaných je ve státě New York po dnešku již více než v pevninské Číně, odkud se na počátku roku začal koronavirus SARS-CoV-2 šířit do světa. Podle posledních oficiálních údajů zaznamenaly čínské úřady od počátku epidemie 81.518 nakažených.

"Podívejte se na nás dnes, uvidíte sami sebe zítra," varoval dnes guvernér Cuomo další části Spojených států. V nemocnicích státu New York nyní podle něj leží s nemocí COVID-19 přibližně 12.000 pacientů.

Podle nových modelů se očekává, že stát bude potřebovat pro zvládnutí krize 110.000 nemocničních lůžek a 37.000 dýchacích přístrojů. Pokud se budou dodržovat přísná pravidla omezující sociální kontakt, bude to 75.000 lůžek a 25.000 dýchacích přístrojů. Vrchol pandemie v New Yorku Cuomo očekává až na konci dubna.

Po zveřejnění nové bilance guvernér oznámil, že nechá uzavřít všechna hřiště ve městě New York. Opatření by mělo přispět k snížení počtu kontaktů mezi lidmi. Už v úterý newyorský starosta Bill de Blasio oznámil uzavření desítky hřišť, v jejichž okolí se shromažďovali obyvatelé.

"Mladí lidé to musí pochopit a stále to ještě nepochopili. Pořád je vidět příliš mnoho situací s příliš velkou koncentrací mladých lidí," řekl Cuomo. "Takže musíme přistoupit k dramatičtějším akcím. Zavřeme hřiště v New York City," dodal. Veřejné parky ale podle Cuoma zůstanou otevřené, aby se lidé mohli "procházet na sluníčku".

Pro zhruba 20 milionů obyvatel státu New York platí přinejmenším do poloviny dubna omezení pohybu - s výjimkou nejnutnějších pochůzek. Podobné opatření jako New York zavedly už tři desítky amerických států, ve kterých žije podle agentury AFP přes 80 procent obyvatel USA. O čtvrteční půlnoci místního času (pátek v 6:00 SELČ) se k nim přidá i Florida, jejíž republikánský guvernér Ron DeSantis navzdory kritice zdravotníků dlouho odmítal omezit pohyb obyvatel. Opatření bude platit 30 dní.

Florida má asi 21 milionů obyvatel, mezi nimiž značné množství seniorů. Nyní je tu asi 7000 lidí nakažených koronavirem a 85 obětí nemoci COVID-19.

V USA je podle údajů CDC už 186.000 nakažených koronavirem

Ve Spojených státech je k dnešnímu dni 186.101 lidí nakažených koronavirem a 3603 obětí nemoci COVID-19, kterou vir způsobuje. Informovalo o tom dnes americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle vědců z Univerzity Johnse Hopkinse, kteří vývoj pandemie dlouhodobě sledují, je ale nakažených už téměž 200.000 a mrtvých 4361.

CDC na svém webu upozorňuje, že jeho údaje jsou předběžné. Podle agentury Reuters tak nemusí údaje střediska nutně odrážet aktuální situaci v jednotlivých amerických státech.

Podle výzkumníků z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v americkém státě Maryland je nakažených ve Spojených státech již 199.092. Toto číslo je dvakrát vyšší, než jaká je oficiální bilance pevninské Číny (81.518), ze které se koronavirus začal na počátku roku do světa šířit. Obětí nemoci COVID-19 je podle JHU 4361.

Bílý dům předpokládá až 240.000 obětí koronaviru v USA

Prezident Donald Trump varoval, že zemi čekají dva obtížné týdny, které ale USA překonají. Zároveň vyzval spoluobčany, aby se v zájmu boje proti koronaviru vyvarovali sociálních kontaktů.

Tažení proti nákaze je podle Trumpa otázkou života a smrti. "Chci, aby každý Američan byl připraven na těžké dny, které před námi jsou," řekl prezident. "Čekají nás dva velmi obtížné týdny," dodal s tím, že země brzy uvidí světlo na konci tunelu.

Členka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová k odhadovaným obětem řekla, že cílem je sice dosáhnout co nejnižší bilance, ale výkyv v podobě většího počtu mrtvých je možný. Trump poznamenal, že bez dodržování vládních zásad ke zpomalení přenosu infekce by v USA mohlo zemřít až 2,2 milionu lidí.

Trump v neděli oznámil, že je nutné prodloužit vzájemný sociální odstup do 30. dubna. Vyzval tehdy Američany, aby v co nejvyšší míře pracovali z domova a vyvarovali se všech setkání.

Trump také řekl, že v některých regionech USA je možné očekávat nedostatek plicních ventilátorů, které jsou pro léčbu těžkých případů nezbytné. Očekává se, že tento týden kapacitu dostupnosti těchto přístrojů vyčerpají města New York a New Orleans.

K preventivním opatřením prezident uvedl, že bude v pořádku, pokud Američané budou na veřejnosti nosit roušky, aby se uchránili před infekcí. Dodal, že vláda zvažuje naprostý zákaz vstupu lidem cestujícím z Brazílie a několika dalších zemí.

USA jsou v počtu nakažených nejpostiženější zemí, infekce zde byla prokázána podle Univerzity Johnse Hopkinse u 189.618 lidí, 4080 z nich koronaviru podlehlo, přičemž jen ve městě New York zemřelo 1096 lidí. Celkový počet obětí je více než dvojnásobek sobotní bilance, kdy počet mrtvých přesáhl 2000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď