Hygiena: Jeden z nakažených novým koronavirem je lékař z Prahy

foto Mimořádný briefing k péči o případné pacienty s podezřením na koronavirus se konal 5. března 2020 ve Fakultní nemocnici Brno. Na snímku je ukázka ochranných pomůcek zdravotnických záchranářů.

Praha - Jeden z nakažených novým koronavirem v Česku pracuje jako lékař v Praze. Vrátil se ze severní Itálie. Informaci ČTK dnes potvrdil mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Zdravotní sestra z lékařovy ordinace podle mluvčího připravuje seznam všech pacientů, se kterými nakažený pracoval během dvou dnů, kdy měl jen lehké zdravotní potíže. Mluvčí Nemocnice na Bulovce Simona Krautová ČTK potvrdila, že doktor s nemocí COVID-19 je v jejich péči. V ČR je 12 lidí s nákazou novým typem koronaviru.

"Kontakty takzvané první linie jsou zdravotní sestra a rodina," uvedl k nemocnému lékaři Boublík. Všichni lékařovi pacienti budou podle něj kontaktováni a hygienici je poučí o tom, že mají sledovat svůj zdravotní stav. "Podle momentálních informací s většinou pacientů daný lékař neměl těsný kontakt. Příslušná opatření budou přijímána postupně v závislosti na vyhodnocení míry rizika kontaktu s jednotlivými pacienty," dodal mluvčí.

V Česku bylo do dnešního večera 12 lidí s potvrzenou nákazou COVID-19. Dnes přibyly čtyři nové případy. Dva byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, oba přijeli z Itálie. Ital přicestoval podle České televize z Val Gardeny, Čech podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) z lyžařského střediska Passo Tonale.

Nakažených koronavirem v ČR přibylo na 12, mění se pravidla testů

Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku dnes stoupl na dvanáct, dosud jich bylo osm. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že se tři z 12 nemocných nakazili v italské lyžařské oblasti Passo Tonale, a proto lidem nedoporučuje tam cestovat. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že na základě doporučení lékaře a hygienika budou testy na koronavir pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí. V některých krajích dnes začaly domácí odběry vzorků od pacientů s podezřením na nákazu. Vojtěch rovněž kvůli koronoviru zakázal od pátku vývoz dezinfekčních přípravků na ruce. Letecké společnosti zrušily zhruba 70 letů mezi Prahou a severoitalskými městy.

Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, kteří přijeli z Itálie. U nich hygienici vyhledávají lidi, se kterými přišli do kontaktu. Jeden z nakažených novým koronavirem je podle informací ČTK lékař z Prahy, který se vrátil ze severní Itálie. Leží v pražské Nemocnici na Bulovce. Zdravotní sestra z lékařovy ordinace připravuje seznam všech pacientů, se kterými nakažený pracoval během dvou dnů, kdy měl jen lehké zdravotní potíže.

"Jeden z nově nakažených mužů se vrátil z lyžařského střediska Passo Tonale. Stejně jako žena z Prahy 6. Zmíněná italská lokalita je riziková a lidé by měli zvážit, jestli tam jezdit," uvedl Vojtěch. Lyžařské středisko na hranici regionů Lombardie a Trentino (Tridentsko) je oblíbenou destinací českých turistů. Některé tuzemské cestovní kanceláře tam mají podle zjištění ČTK nadále klienty. Podle oslovených CK ale prodej zájezdů do Itálie v poslední době téměř ustal. Ve středu ani dnes tak nezaznamenaly zvýšený počet žádostí o storno pobytů.

Testováno zatím bylo v Česku 407 lidí. Nejméně deset nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Další s nimi byli v kontaktu. Osm jich je v na Bulovce, další čtyři jsou v ústecké Masarykově nemocnici.

V Praze a ve středních Čechách se dnes začalo s domácími odběry od pacientů s podezřením na koronavirus. Od pátku se přidá Fakultní nemocnice Brno a postupně budou domácí odběry zavedeny v celé zemi. Situace se podle odborníků zjednoduší, až opadne chřipková epidemie. Pak bude možné testovat všechny případy s podezřením na nákazu koronavirem, což v době nachlazení a chřipek není možné. Pravidla pro testování se zatím upravila po doporučeních mezinárodních zdravotnických institucí i kvůli potvrzenému případu nákazy u ženy po návštěvě jiné než rizikové oblasti, která pobývala v regionu Trentino.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) podle ministra Vojtěcha zveřejní na webu seznam laboratoří včetně soukromých, které mohou testovat vzorky na nový typ koronaviru. Nyní vzorky testuje na základě rozhodnutí krajského hygienika Národní referenční laboratoř SZÚ a další čtyři laboratoře v nemocnicích.

Od dnešního dne platí kvůli koronaviru zákaz ministerstva zdravotnictví pro přímé lety do severní Itálie a Jižní Koreje. Letecké společnosti ČSA, Ryanair a easyJet proto zrušily pro příštích 14 dní zhruba 70 letů mezi ČR a pěti severoitalskými městy. Už dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny. Ministr zdravotnictví dnes také oznámil, že od pátku bude zakázán vývoz dezinfekčních přípravků na ruce. Opatření se týká všech kromě výrobců. Cílem je podle něj zajistit dostatek dezinfekce pro osobní hygienu v Česku a zamezit spekulacím s těmito výrobky. Ministerstvo už tento týden zakázalo vyvážet respirátory třídy FFP3.

Kvůli šíření koronaviru jsou v ČR rušeny či přesouvány na jiný termín hromadné akce. Na brněnském výstavišti se letos v obvyklých termínech neuskuteční veletrh elektrotechniky Amper ani zemědělský veletrh Techagro. Techagro se uskuteční v náhradním termínu, Amper se nebude konat vůbec. Pořadatelé pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který měl začít 13. března, se rozhodli přesunout jarní edici své akce na květen. Bez diváků se dnes večer odehrál i první závod Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Vysočině.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 -4°C

Celá předpověď