Nakažených koronavirem je přes 40.000, po Číně nejvíc v Japonsku

foto Reportéři u výletní lodi Diamond Princess kotvící v japonské Jokohamě (snímek z 10. února 2020).

Tokio/Peking - Nákaze novým typem koronaviru podlehlo již 910 lidí, drtivá většina z nich zemřela v čínské provincii Chu-pej. Počet nakažených v pevninské Číně vzrostl na 40.171. Dalších 65 infikovaných, pasažérů výletní lodi, oznámilo dnes Japonsko. Testy prokázaly nákazu i u čtyř dalších pacientů v Británii. V Číně zároveň skončilo novoroční volno, které úřady kvůli epidemii prodloužily o deset dní. Nová opatření i pomoc na boj s virem ohlásily české úřady.

Pevninská Čína ohlásila v noci na dnešek dalších 97 mrtvých, 91 z nich zemřelo v centrální provincii Chu-pej, epicentru nákazy. V asijské zemi nákaze podlehl také Američan a Japonec, celkem se zde nakazilo 27 cizinců. Čína kvůli postupu nemoci hodlá urychlit distribuci léků, které při klinických testech prokážou účinnost v boji s virem.

Japonské úřady ode dneška registrují už 160 potvrzených případů infekce, což je nejvíc mimo Čínu. Většina pacientů pochází z plavidla Diamond Princess kotvící v Jokohamě, kde se virus potvrdil u 135 pasažérů. Úřady se počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii, nemocné převážejí do zdravotnických zařízení v Tokiu a okolních prefekturách.

Koronavirus testy nově prokázaly i u čtyř lidí v Británii. Žádné bližší podrobnosti nebyly zveřejněny, případy nákazy nejspíš ale souvisejí s infikovaným britským občanem, který nedávno pracovně pobýval v Singapuru a cestou zpět do vlasti se zastavil i ve francouzském horském středisku, kde nakazil další. Celkový počet případů nákazy ve Spojeném království tím stoupl na osm.

Z obavy z šíření koronaviru ruské úřady uzavřely do dvoutýdenní karantény čínského konzula v Jekatěrinburgu. V Rusku, které s Čínou sdílí přes 4000 kilometrů dlouhou hranici, byly zatím odhaleny dva případy nákazy, v obou případech šlo o čínské občany. Kromě konzula Rusové do karantény umístily stovky čínských i ruských občanů.

Čína i přes konec volna neotevřela některé obchody, školy či továrny. Zastavení provozů dopadá na druhou největší světovou ekonomiku a globální dodavatelský řetězec, v důsledku epidemie klesla i důvěra investorů v ekonomiku eurozóny.

Uzavírku závodů v Číně prodloužily například automobilky Nissan Motor, BMW či Toyota. Epidemie viru ovlivní i odbyt chytrých telefonů, podle odhadů by jejich prodej v prvním čtvrtletí mohl meziročně klesnout až o polovinu. Své obchody v Číně dosud neotevřel výrobce iPhonů Apple, úřady jeho dodavateli Foxconn zatím nepovolily obnovení provozu v továrně v jihočínském Šen-čenu.

Pražští hygienici nařídili 31 vysokým školám v Praze, aby na 14 dní izolovaly studenty nebo pedagogy, kteří přijedou z Číny. Hygienici v dokumentu požadují, aby je školy o příjezdu akademiků informovaly, a dále studentům a vyučujícím po dobu dvou týdnů zakazuje účast na školní výuce a vstup do studovny či knihovny. Stejná opatření se týkají i Vysoké školy báňské v Ostravě.

Do boje s koronavirem přímo v místě nákazy se zapojil Středočeský kraj, který partnerskému regionu S'-čchuan daruje 100.000 korun. O humanitární pomoci dnes rozhodli krajští radní.

Počet nakažených na výletní lodi v Jokohamě se zdvojnásobil

Japonsko dnes oznámilo dalších 65 infikovaných novým koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která už několik dní kvůli karanténě kotví v přístavu v Jokohamě. Na základě testů provedených na palubě plavidla zveřejnil novou bilanci kapitán lodi. Celkový počet nakažených na plavidle tak vzrostl na 135. V Japonsku registrují nyní už více než 160 potvrzených případů infekce, což je nejvíc mimo Čínu.

Japonské úřady počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii. Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Mezi nově nakaženými je 45 Japonců, 11 Američanů, čtyři Australané, tři Filipínci a po jednom člověku z Kanady a Ukrajiny, sdělil dnes podle agentury Reuters provozovatel lodi. Lidé, u nichž byla infekce prokázána, byli hospitalizováni v Japonsku, ostatní zůstávají do 19. února v karanténě na palubě.

Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató dnes uvedl, že japonská vláda zvažuje podrobit po skončení karantény testům na nový typ koronaviru všechny pasažéry a členy posádky. Na lodi by museli setrvat, dokud nebudou k dispozici výsledky testování.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga později ale na tiskové konferenci prohlásil, že testování všech pasažérů by bylo nesmírně složité. "Zvažujeme ale testy všech lidí starších 80 let, kteří nejsou v dobrém zdravotním stavu," dodal Suga.

Mezi dalšími pacienty infikovanými novým koronavirem v Japonsku je deset lidí, kteří byli evakuováni z čínského města Wu-chan, jež je centrem epidemie. Nakaženo je také dalších 16 osob jako turisté, řidič autobusu či turističtí průvodci, sdělily japonské úřady.

Řada továren zůstává v Číně kvůli novému koronaviru zavřená

Řada továren v Číně zůstává po novoročním volnu, které bylo prodlouženo kvůli epidemii nového koronaviru, zavřená i dnes. Místní úřady se tím snaží zamezit šíření nákazy. Zastavení provozů dopadá na druhou největší světovou ekonomiku a globální dodavatelský řetězec. Automobilky se potýkají s nedostatkem součástek od čínských dodavatelů. Podle odhadu Citibank se kvůli zmíněným omezením do práce v úterý bude moct vrátit jen 30 procent čínské pracovní síly.

Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě a dodavatel Applu, dostal povolení úřadů znovu po dvou týdnech otevřít obří závod v Čeng-čou na severu země. Nemůže ale zatím obnovit provoz v továrně v jihočínském městě Šen-čen, kde se mají vyrábět letošní modely iPhonů. Do závodu v Čeng-čou se dnes ovšem vrátilo sotva 16.000 lidí, tedy méně než deset procent zaměstnanců, napsala agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje.

Mnoho zaměstnanců čínských společností se před volnem u příležitosti oslav lunárního Nového roku vracelo do domovských měst. Uzavírky celých regionů a měst nyní ztěžují přesuny po Číně. Analytici Citibank odhadují, že v úterý se do práce bude moct dostavit pouze 30 procent zaměstnanců.

Uzavírku svých závodů prodloužilo několik velkých automobilek. Francouzská PSA Group a japonská Nissan Motor uvedly, že jejich výrobní linky budou stát do pátku. Němečtí výrobci Volkswagen a BMW a japonské automobilky Toyota a Honda Motor chtějí výrobu v Číně znovu nastartovat příští týden. Francouzský výrobce součástek pro auta Valeo nechá své tři závody ve městě Wu-chan, epicentru nákazy, zavřené nejméně do 13. února.

Provoz dnes v Číně naopak obnovují americké automobilky Tesla, Daimler a Ford Motor.

Čínská provincie Chu-pej s metropolí Wu-chan zůstávají odříznuté od okolního světa. Závody zde mají mimo jiné japonská Honda (jeden dokonce ve Wu-chanu), americká automobilka General Motors (GM) a čínská Dongfeng Motor. GM dnes oznámila, že výrobu v Číně obnoví 15. února.

Hyundai Motor minulý týden uvedla, že zastaví na několik dní výrobu v Jižní Koreji, protože kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru nemá díly z Číny. Dodavatelé jihokorejské automobilky sice od té doby provoz obnovili, ale objem je podle Hyundai zanedbatelný. Kia Motors ze stejného důvodu zavřela tři jihokorejské továrny; jedna z nich obnoví provoz v úterý.

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) varovala, že kvůli nedostatku dílů z Číny by mohla pozastavit výrobu v Evropě. Japonská Suzuki v pátek uvedla, že zvažuje odebírat součástky jinde než v Číně. Chce se tak vyhnout narušení výroby v Indii, která je jejím největším trhem.

Co se týče čínských závodů jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics, dnes se rozjely výrobní linky v továrně na domácí spotřebiče. Výroba čipů v městě Si-an v centrální Číně běží, zatímco výroba televizí v Tchien-ťin u Pekingu bude znovu spuštěna 17. února, informoval dnes mluvčí společnosti.

Čínský internetový gigant Tencent Holdings požádal zaměstnance, aby do 21. února dále pracovali z domova.

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, ruší kvůli nařízení místních úřadů všechny rezervace v Pekingu až do března. Zákazníkům vrátí peníze.

Británie má další čtyři nakažené koronavirem, celkem jich je osm

Testy prokázaly nákazu novým koronavirem u dalších čtyř pacientů v Británii, celkový počet případů nákazy ve Spojeném království tak stoupl na osm. Oznámil to dnes podle agentury Reuters vrchní zdravotnický činitel v zemi Chris Whitty. Všechny nové případy zřejmě souvisejí s již dříve potvrzenou nákazou u britského pacienta, který před návratem do Británie pobýval ve středisku ve francouzských Alpách, kde infikoval pět svých spoluobčanů. Ve Francii se však podle místních úřadů nákaza dále nešíří.

Infikovaný britský občan nedávno cestoval pracovně do Singapuru a poté se zpět do Británie. Na cestě domů se nicméně na čtyři dny zastavil ve francouzském horském středisku Contamines-Montjoie a tam se následně nákaza potvrdila u další pětice Britů.

V této vesnici nedaleko Mont Blancu se poté shromáždily desítky místních obyvatel, aby podstoupily testy na nákazu novým koronavirem. Francouzské úřady dnes uvedly, že u všech 61 testovaných lidí vyšly zkoušky negativní a onemocnění se tak zjevně nešíří dál. Pět nakažených Britů přitom není v ohrožení života.

Britská vláda v souvislosti se šířením nákazy označila virus za vážnou a okamžitou hrozbu pro veřejné zdraví, což jí dává nové pravomoci, například izolovat ty, u kterých existuje podezření na nákazu. Celou provincii Chu-pej, odkud se koronavirus šíří, označila vláda za "infekční zónu".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď