Nakažených koronavirem je již přes 17.000, ČR ruší lety do Číny

foto Dobrovolníci s rouškami hlídkují u uzavírky poblíž vesnice Chang-čou ve východočínské provincii Če-ťiang na snímku z 3. února 2020.

Wu-chan (Čína) - Novým typem koronaviru, který se od prosince šíří z čínského města Wu-chan, se již nakazilo přes 17.000 lidí a nejméně 362 jich nákaze podlehlo. Státy nadále přijímají opatření proti šíření viru, Světová zdravotnická organizace (WHO) však varuje před přílišným omezování mezinárodního obchodu a dopravy. Česká vláda dnes schválila zaslání deseti milionů korun do Číny jako humanitární pomoc a zároveň rozhodla o přerušení všech přímých leteckých spojů s Čínou od 9. února.

Thajský ministr zdravotnictví dnes informoval o případu 71leté Číňanky testované pozitivně na koronavirus, která se uzdravila po podání kombinace antivirových léků používaných proti viru HIV a chřipce. Nyní je stejnou kombinací v Thajsku léčena druhá pacientka z Wu-chanu.

Do Česka se v noci na dnešek vrátilo pět Čechů, které z Číny do Evropy dopravil francouzský vládní speciál. Všichni budou asi dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka české úřady evidují dalších 105 občanů ČR, kteří se chtějí vrátit z Číny do vlasti. Tito lidé však nejsou v ohnisku nákazy koronavirem. Pokud by se nestihli vrátit před přerušením leteckých spojů, stát bude připraven vyslat pro ně vládní speciál.

Do vlasti se dnes vrátili také Italové, Poláci či Švédové evakuovaní z Wu-chanu. Italové a Poláci zůstanou ve 14denní karanténně, Švédové mají následující dva týdny zůstat doma a omezit společenské kontakty.

Všechny mrtvé zatím zaznamenala Čína kromě jednoho muže, který nákaze podlehl na Filipínách. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že novým koronavirem se dosud mimo Čínu nakazilo ve 23 zemích 151 lidí. WHO přitom jako součást Číny označuje i Tchaj-wan.

Ministři zdravotnictví nejsilnějších ekonomik světa (G7 - USA, Kanada, Francie, Německo, Británie, Itálie a Japonsko) se při dnešní telekonferenci shodli, že budou maximálním možným způsobem spolupracovat při výzkumu nového viru, při zavádění preventivních opatření včetně cestovních omezení, a budou rovněž spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací, Evropskou unií i s Čínou.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing dnes uvedla, že Čína naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny zaslalo. Premiér Andrej Babiš dnes zopakoval, že Česko si musí zdravotnické rezervy ponechat pro případ náhlé potřeby. Česká vláda ale schválila deset milionů korun jako humanitární pomoc pro Čínu prostřednictvím WHO.

Šéf WHO Ghebreyesus dnes varoval před příliš tvrdými preventivními kroky proti šíření nákazy a vyzval státy, aby vždy jednaly jen na základě důkazů. Čínská vláda současně kritizovala ty země, které na své území odmítají vpustit obyvatele čínské provincie Chu-pej považované za epicentrum nákazy. Peking se konkrétně ohradil proti USA, jež podle něj místo nabídky významnější pomoci jen podněcují paniku.

Rusko oznámilo, že by mohlo začít deportovat cizince, u nichž se prokáže nákaza koronavirem.

Německá společnost Lufthansa dnes kvůli koronaviru zrušila do 29. února letecké spojení s Pekingem a Šanghají; opatření se týká i sesterských společností Swiss Air a Austrian Air. Do 28. března navíc Lufthansa ruší lety do měst Nanking, Šen-jang a Čching-tao. Na plánu letů do Hongkongu a z Hongkongu se naopak nic nemění.

Spojení s pevninskou Čínou kvůli novému koronaviru zrušila na různě dlouhou dobu řada světových leteckých společností včetně British Airways, Air France, Air Canada, American Airlines či United Airlines. Zákaz české vlády pro přímé lety mezi Čínou a Českem bude platit od 9. února do odvolání.

Kvůli nervozitě investorů ohledně koronaviru dnes akcie v Číně po desetidenní přestávce zahájily obchodování prudkým poklesem. Většina hlavních čínských indexů ztratila kolem osmi procent a hodnota všech obchodovaných akcií se tak snížila o více než 400 miliard USD (9,1 bilionu Kč). Ztrácely ale i další akciové trhy v Asii a index světových akcií klesl nejníže za sedm týdnů.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že Japonsko vynaloží veškeré úsilí, aby nový koronavirus neovlivnil letošní letní olympijské hry. Olympiáda v Tokiu začíná 24. července, o jejím zrušení organizátoři zatím neuvažují.

Podle dvou článků zveřejněných v časopise Nature koronavirus na lidi zřejmě přenesli netopýři. Genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi zkoumaných pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem, uvedli čínští vědci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď