V Asii přibyly stovky případů koronaviru, první nakažený v Brazílii

foto Dezinfekce prostor autobusového depa v jihokorejském Soulu na snímku z 26. února 2020.

Peking/Tokio/Soul/Brasília/Teherán - Asie dnes ohlásila dalších několik stovek případů nákazy novým koronavirem. Kromě Číny, odkud se infekce šíří, přibývá nakažených lidí především v Jižní Koreji a v Japonsku. Jižní Korea je celosvětově druhou nejhůře postiženou zemí, mezi novými případy registrovanými v této zemi je i americký voják. Na Japonsko se soustřeďuje pozornost především v souvislosti s blížícími se letními olympijskými hrami, které by měla hostit metropole ostrovního státu Tokio.

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru 2715 lidí, za úterý se tak bilance zvýšila o 52 mrtvých. Všechny případy úterních úmrtí hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Celkem se v pevninské Číně dosud nakazilo 78.064 lidí, nově potvrzených případů je 406.

V Jižní Koreji stoupla bilance nakažených o 284 na celkových 1261 případů infekce. Mezi pozitivně testované přibyl také třiadvacetiletý americký voják sloužící na základě poblíž města Tegu, odkud je většina pacientů s koronavirem. Nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, se ve městě šíří především mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži. Mrtvých Jižní Korea zaznamenala 11, včetně jednoho občana Mongolska.

Japonsko registruje šest obětí nákazy a více než 860 infikovaných, z nichž 691 pochází z lodi Diamond Princess kotvící u Jokohamy, kterou japonské úřady umístily do karantény. Nově nakažení přibyli v Japonsku především na severním ostrově Hokkaidó, odkud je i nejnovější, šestá oběť. Úřady tam proto vyzvaly k uzavření veřejných škol. Japonská vláda kvůli obavě z šíření koronaviru rovněž žádá zrušení či omezení sportovních a kulturních akcí v příštích dvou týdnech.

Důvodem k uzavření vzdělávacích institucí na Hokkaidu je skutečnost, že mezi nakaženými na severním japonském ostrově je množství studentů, učitelů a také řidič školního autobusu. Všech 1600 veřejných základních a nižších středních škol by mělo být uzavřeno od čtvrtka.

Postup Japonska v boji proti koronaviru podrobně sleduje celý svět kvůli blížícím se letním olympijským hrám, které 24. července začnou v Tokiu. Kvůli epidemii už pořadatelé odložili školení zhruba 80.000 dobrovolníků, podle člena Mezinárodního olympijského výboru mají však Japonci ještě tři měsíce čas, než bude potřeba zaujmout definitivní stanovisko a konání soutěží potvrdit nebo zrušit.

Dnes nicméně představitelé organizačního výboru uvedli, že by se omezení související s šířením koronaviru mohla dotknout štafety s olympijskou pochodní, která má začít 26. března ve Fukušimě. Olympijský oheň bude zapálen o dva týdny dříve ve starověké Olympii.

Další tři případy onemocnění COVID-19, které nový koronavirus způsobuje, dnes oznámilo Thajsko. Celkový počet nakažených tím vystoupal na 40. Podle thajského ministerstva zdravotnictví se dva z nově nakažených vrátili z dovolené na ostrově Hokkaidó a onemocněním nakazili třetího.

Brazílie hlásí případ nového koronaviru, první v Latinské Americe

V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří do světa z Číny. Nakažený z Brazílie, který tento měsíc pobýval v severní Itálii, je prvním potvrzeným případem nového koronaviru v Latinské Americe, uvedla televize France 24. Některé země regionu už přijaly opatření proti šíření koronaviru, například Salvador uzavřel hranice lidem z Jižní Koreje a Itálie, informovala dnes agentura Europa Press.

Podle místního serveru G1 je prvním potvrzeným nakaženým v Brazílii 61letý muž, který pobýval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii. Onemocnění COVID-19, které virus způsobuje, u něj zjistila nemocnice Alberta Einsteina ve 12milionovém Sao Paulu, největším městě Brazílie. Muž je v domácí karanténě a místní úřady se nyní snaží sehnat více než 200 spolucestujících z letadla, jimž muž do Brazílie přiletěl.

"Učiníme všechna potřebná opatření," řekl serveru G1 brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta. Zároveň klidnil veřejnost a varoval před panikou. "Je to chřipka, zvládneme to," dodal s odkazem na příznaky nové nemoci, která se projevuje podobně jako chřipka. Připomněl také, že v Brazílii je nyní léto. "Uvidíme, co udělá virus v zimě. Chová se jinak na severní a jinak na jižní polokouli," míní brazilský ministr.

Některé země Latinské Ameriky už přijaly přísná protiopatření. Například středoamerický Salvador zakázal vstup do země lidem z Jižní Koreje a Itálie, které patří v největším ohniskům nemoci po Číně. Salvador také nařídil 30denní karanténu Salvadořanům, kteří z těchto zemí vrátili. Inkubační doba nového onemocnění je přitom odhadována na maximálně 14 dní.

Onemocnění podlehlo v úterý v Číně dalších 52 lidí

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru 2715 lidí, za úterý se tak bilance zvýšila o 52 mrtvých. Dnes to podle agentury Reuters oznámily čínské úřady.

Všechny případy úterních úmrtí hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Jedná se o pokles oproti pondělku, kdy v pevninské Číně podlehlo nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, 71 lidí.

V úterý čínské úřady zaznamenaly v pevninské Číně 406 nových potvrzených případů, v pondělí jich bylo 508. Většina nakažených připadá na Chu-pej, v úterý to bylo 401 případů. Celkem se v pevninské Číně dosud nakazilo 78.064 lidí.

Japonsko uzavře školy na ostrově Hokkaido

Úřady na japonském ostrově Hokkaidó dnes vyzvaly k dočasnému uzavření veřejných škol. Učinily tak poté, co bylo na ostrově potvrzeno již 38 případů a jedna oběť nákazy novým koronavirem. Počet nakažených je zde nejvyšší mimo metropoli Tokio. Japonská vláda kvůli obavě z šíření koronaviru rovněž vyzvala ke zrušení či omezení sportovních a kulturních akcí v zemi v příštích dvou týdnech.

Důvodem k uzavření vzdělávacích institucí na Hokkaidó je skutečnost, že mezi nakaženými na severním japonském ostrově je množství studentů, učitelů a také řidič školního autobusu. Všech 1600 veřejných základních a nižších středních škol by mělo být uzavřeno od čtvrtka.

K dnešnímu dni bylo v Japonsku zaznamenáno více než 860 případů nákazy novým koronavirem, započítá-li se 691 nakažených z výletní lodi Diamond Princess, kterou úřady vzaly do karantény. Obětí infekce v Japonsku je šest, z toho čtyři z lodi Diamond Princess, jedna z ostrova Hokkaidó a další z prefektury Kanagawa, která sousedí s Tokiem.

Guvernér ostrova Hokkaidó Naomiči Suzuki dnes k zatím poslední japonské oběti nemoci COVID-19 uvedl, že se jednalo o staršího člověka z města Hakodate. Po smrti u něj testy potvrdily přítomnost nového koronaviru.

Postup Japonska v případě nákazy na lodi podrobně sleduje celý svět kvůli blížícím se letním olympijským hrám, které 24. července začnou v Tokiu. Kvůli epidemii už pořadatelé odložili školení zhruba 80.000 dobrovolníků, podle člena Mezinárodního olympijského výboru mají však Japonci ještě tři měsíce čas, než bude potřeba zaujmout definitivní stanovisko a konání soutěží potvrdit nebo zrušit.

Dnes nicméně představitelé olympijského organizačního výboru uvedli, že by se omezení související s šířením koronaviru mohla dotknout štafety s olympijskou pochodní, která má začít 26. března ve Fukušimě. Olympijský oheň bude zapálen o dva týdny dříve ve starověké Olympii.

Japonská vláda dnes vyzvala ke zrušení všech větších kulturních a sportovních akcí. Zákaz by měl trvat dva týdny. Podle agentury Reuters tak kabinet učinil v obavách, že budou olympijské hry kvůli koronaviru muset být zrušeny.

"Příští týden či dva budou krajně důležité pro zastavení šíření infekce. Vláda považuje riziko přenosu (nákazy) na sportovních a kulturních akcích či velkých shromážděních lidí za velmi vysoké," řekl premiér Šinzó Abe. Japonské profesionální baseballové týmy dnes oznámily, že až do 15. března budou hrát všechny zápasy bez diváků.

Další tři případy onemocnění COVID-19, které nový koronavirus způsobuje, dnes oznámilo Thajsko. Celkový počet nakažených tím vystoupal na 40. Podle thajského ministerstva zdravotnictví se dva z nově nakažených vrátili z dovolené na ostrově Hokkaidó a onemocněním nakazili třetího.

Írán má podle televize 139 nakažených koronavirem a 19 úmrtí 

Írán dnes ohlásil 44 dalších případů nákazy novým koronavirem. V zemi na nemoc COVID-19 zemřelo podle státní televize 19 lidí, celkový počet nakažených stoupl na 139. Írán tak zůstává zemí s nejvyšším počtem mrtvých mimo Čínu. Nemocných přibylo také v Bahrajnu, kde je 26 nakažených pacientů. Všechny tři nové případy jsou bahrajnské ženy, které přicestovaly nepřímými lety z Íránu.

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes obvinili USA, že situaci kolem koronaviru zneužívají k politickým účelům a vyvolávají strach. Podle Rúháního nelze dovolit, aby se z koronaviru stala "zbraň nepřátel", jež znemožní Íránu obchodovat. "Z koronaviru by se neměla stát zbraň našich nepřátel, která v naší zemi zastaví práci a výrobu," řekl prezident.

Arabské země s výjimkou Saúdské Arábie a Kataru ohlásily od pondělka desítky nakažených pacientů, kuvajtské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o 18 potvrzených případech nákazy. Nově v Kuvajtu přibylo šest pacientů, všichni jsou Kuvajťané, kteří navštívili Írán.

Země sousedící s Íránem ve snaze ochránit se před šířením nákazy uzavřely hranice, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Omán přerušily civilní lety do Íránu. Rusko dnes zařadilo Írán mezi země, kam ruští občasné nemají cestovat, dokud se situace nestabilizuje. Kazachstán hodlá zastavit lety do Íránu 1. března.

Íránské sdělovací prostředky tvrdí, že země činí náležitá opatření, aby šíření viru zabránila. Školy a univerzity jsou uzavřeny ve 14 provinciích, a to i v těch, kde žádný případ nákazy není. Teheránské metro se podle nich každodenně dezinfikuje. Tisk zdůrazňuje, že počtem nakažených se Írán zdaleka nepřibližuje Itálii, z níž se už nákaza přelila do jiných evropských zemí, a přesto nikdo Itálii neoznačuje za globální ohrožení a nezavírá hranice s ní. Tisk ale přiznává, že Írán má na počet nakažených vysokou úmrtnost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď