Nákaza mění čerpací stanice - montují plexiskla, zrušily posezení

foto Na snímku pořízeném 20. března 2020 je samoobslužná čerpací stanice Benzina Expres v Hradci Králové.

Praha - Čerpací stanice v České republice se kvůli šířící se nákaze novým koronavirem mění. I přes celostátní karanténu jsou sice stále díky výjimce v provozu, ale aby zabránily shlukování lidí zrušily posezení nebo odpočinkové zóny. Řada sítí pak kvůli nedostatku respirátorů instaluje ochranná plexiskla mezi obsluhu a zákazníky. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů pump na dotaz ČTK.

"Pro zvýšení ochrany zdraví zákazníků i pracovníků na našich čerpacích stanicích a pro minimalizaci rizika přenosu nákazy jsme učinili řadu opatření - mimo jiné jsme přerušili prodej čerstvých nebalených produktů a prodej kávy a uzavřeli odpočinkové zóny," řekl dnes ČTK ředitel Benziny Marek Zouvala.

Benzina, která je lídrem trhu, podle něj od úterka instaluje na všech svých 416 stanicích překážky z plexiskla, které zamezí přímému styku zákazníků s pracovníky stanic. Firma podle Zouvaly také apeluje na motoristy, aby při tankování používali jednorázové hygienické rukavice a pro platbu v co nejvyšší míře využívali bezkontaktní platební karty nebo mobilní aplikace Benziny.

Opatření přijímá také síť Tank Ono. "Nakoupili jsme gely, snažíme se koupit roušky, začínáme na naše čerpací stanice instalovat plexiskla," uvedl spolumajitel firmy Jiří Ondra. Firma podle něj v pondělí snížila cenu Naturalu 95 i nafty na 24,90 Kč za litr, čímž snížila svoje marže na minimum. "Domníváme se, že cesta autem je nyní bezpečnější než hromadnou dopravou. Chceme lidi alespoň trošku podpořit pro cestování vlastními auty," dodal.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda dnes upozornil, že ceny pohonných hmot aktuálně v ČR strmě klesají, když z pondělka na úterý se snížila podle dat společnosti CCS během jednoho dne průměrná cena benzinu o 30 haléřů na 30,28 Kč za litr a nafty o 20 haléřů na 29,96 Kč za litr. Cena benzinu spadla nejvýrazněji od roku 2014, nafty pak od roku 2015, upozornil. Důvodem je podle něj pokles cen ropy způsobený cenovou válkou, kterou Saúdská Arábie rozpoutala zejména vůči Rusku, a samozřejmě také dopady šíření nového koronaviru. "Ropa je nejlevnější od roku 2003, v korunách reálně dokonce od roku 1999. Benzin i nafta v ČR brzy zlevní hluboko pod 30 korun za litr," dodal.

Mluvčí firmy Shell v ČR Petr Šindler upozornil, že v objemech prodejů se jednotlivé pumpy od sebe liší. "Na tranzitních a dálničních stanicích pozorujeme za uplynulých několik dní znatelný pokles poptávky po palivech i snížení obratu v obchodech, který nabírá každým dnem na intenzitě. Nejpatrnější je tento trend na dálničních čerpacích stanicích blízko státních hranic. Ve zcela opačném trendu se nachází městské čerpací stanice, kde pozorujeme nárůst v prodeji pohonných hmot i obratu v obchodech," uvedl. "Ekonomický dopad bude negativní. Největší pokles zaznamenáváme na hraničních čerpacích stanicích," potvrdil za síť MOL Anton Molnár.

Marek Roll ze společnosti Čepro, která provozuje čerpací stanice EuroOil doplnil, že firma se ve spolupráci se státem rozhodla pomoci řešit také aktuální problém s dezinfekcí. "Na skladech jsme vytvořili speciální opatření pro výrobu dezinfekce. Ve skladu Šlapanov navíc začnou míchat dezinfekci ve velkokapacitní nádrži o objemu až 450.000 metrů krychlových. Již tento týden by mělo Čepro mít k dispozici 20.000 litrů dezinfekce," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď