Náhrady za ztrátu příjmu po úrazu ve službě se policistům a hasičům zvednou

foto Policista s respirátorem - ilustrační foto.

Praha - Náhrady za ztrátu příjmu kvůli úrazu ve službě či nemoci z povolání pro policisty a hasiče, celníky, příslušníky vězeňské služby a tajných služeb, ale také pro pozůstalé po nich se od ledna zvýší. Zvedne se totiž průměrný příjem, ze kterého se počítají. Poroste stejně jako procentní část důchodů, která se od ledna navýší o 1,3 procenta a k tomu ještě o 300 korun. Upravuje to nařízení, které schválila vláda. Náhrady se valorizují pravidelně.

Navýšení náhrad za stejných pravidel jako u bezpečnostních složek obsahují také nařízení, která se týkají zaměstnanců a vojáků. Tyto předpisy ale kabinet dnes nepřijímal, projednávat je bude později. Ministerstvo vnitra v podkladech ke svému nařízení poukazuje na to, že podmínky odškodňování služebních úrazů příslušníků a pracovních úrazů zaměstnanců jsou rovné.

Náhrada po úrazu či nemoci z povolání představuje rozdíl mezi průměrným příjmem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku i případný invalidní důchod. Tento rozdíl se pak dorovnává. Pro pozůstalé po člověku, který zemřel v práci či po nemoci z povolání, odpovídá náhrada části jeho průměrného výdělku před úmrtím. Pokud zemřelý pracovník živil jednu osobu, rovná se částka polovině příjmu. U víc vyživovaných je to 80 procent.

Náhrady se zvyšují stejně jako zásluhová procentní část důchodů. Ta se od ledna podle zákonných ukazatelů zvýší o 1,3 procenta a ještě o dalších 300 korun navíc. Stejně se podle nařízení tedy zvedne i příjem, z něhož se pak náhrady počítají.

Podle ministerstva vnitra má náhrady asi 220 lidí. Lednové navýšení by mělo v příštím roce vyjít na 1,7 milionu korun. V resortu obrany se pak náhrady týkají 105 lidí, výdaje by se zvedly o 195.000 korun. V civilním sektoru zaměstnavatelé platí od roku 1993 zákonné pojištění odpovědnosti u dvou pojišťoven, a to u České pojišťovny a Kooperativy. Ty by po přidání měly vyplatit příští rok o 58,6 milionu víc.

Navyšování náhrad v minulosti opakovaně kritizovaly odbory. Dřív uváděly, že by se v částkách měl víc odrážet růst výdělků. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je schválené přidání o 1,3 procenta nedostatečné a mělo by to být o 3,9 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 28. listopadu 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď