Nagasuová jako první Američanka skočila na ZOH trojitý axel

foto Krasobruslařka Mirai Nagasuová z USA.

Kangnung (Korea) - Krasobruslařka Mirai Nagasuová jako první Američanka skočila na olympijských hrách trojitý axel. Před jejím dnešním úspěšným pokusem ve volné jízdě v rámci soutěže družstev tento obtížný skok pod pěti kruhy zvládly jen Japonky Midori Itová a Mao Asadaová. Ženy trojitý axel skáčou jen výjimečně.

Čtyřiadvacetiletá Nagasuová je potomkem japonských přistěhovalců. Žertovala, že jí to možná pomohlo. "Asi to je tou japonskou genetikou, ale naštěstí pro mě jsem Američanka, takže budu první americká žena (s trojitým axelem)," řekla Nagasuová.

Rozhodčí ohodnotili provedení jejího trojitého axela kladnými známkami. "Když jsem na něj najížděla, bylo to jako vlak, dostat se na koleje a získat nějakou rychlost. Abych ho zvládla tak, jak se mi to povedlo. A koutkem oka jsem viděla své týmové kolegy, jak povstali nadšením," líčila Nagasuová. Při soutěži krasobruslařských družstev měl každý tým zvláštní box, z něhož mohli další členové povzbuzovat své kolegy.

Nagasuová je na druhé olympiádě. V roce 2010 skončila ve Vancouveru čtvrtá. Před čtyřmi lety zažila velké zklamání, když na americkém šampionátu sice obsadila třetí příčku, ale v olympijské nominaci dostala přednost Ashley Wagnerová, která byla na národním mistrovství čtvrtá. "Před čtyřmi lety jsem plakala s Adamem Ripponem, protože se ani jeden z nás nedostal do týmu. Takže pro nás oba je extrémně vzrušující být součástí tohoto týmu," řekla. Rippon dnes skončil třetí ve volné jízdě mužů a přispěl k tomu, že americký tým obhájil bronz ze Soči.

S odstupem si Nagasuová myslí, že jí zklamání z neúčasti na ZOH 2014 pomohlo. "Byla jsem strašně naštvaná hodně dlouho. Ale změnila jsem se a je ze mě lepší bruslařka. Nemyslím si, že bych tak tvrdě pracovala na trojitém axelu, pokud bych neměla ten čas na opravdové zamyšlení," řekla. Snaží se brát velké akce s humorem, aby na ni tolik nedoléhal tlak.

Rodiče ji dnes neviděli, protože provozují sushi restauraci, kterou jen zřídka zavírají. "Na tři týdny je to hlavně kvůli práci moc dlouhé. Přijedou jenom na poslední týden, ale jsem si jistá, že to doma sledovali. Nemohu se dočkat, až je uvidím," dodala Nagasuová. Individuální soutěž žen je na programu 21. a 23. února.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď