Nafta zdražila za týden o více než korunu na 33,56 Kč

foto Tankování pohonných hmot - ilustrační foto.

Praha - Pohonné hmoty v Česku dál výrazně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila 35 korun za litr, benzin je tak nejdražší od konce listopadu 2014. V neděli stál v průměru 35,11 koruny za litr. Skokově stoupá i cena nafty, za týden vzrostla o více než korunu, v neděli ji čerpací stanice nabízely v průměru za 33,56 koruny za litr. Dražší byla naposledy v listopadu 2018. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny sleduje.

Meziročně je nyní benzin dražší o více než sedm korun za litr a nafta zhruba o 6,50 koruny. Další zdražování bude podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy následovat. "V zimě nelze vyloučit ceny kolem 40 korun za litr. Již nyní zdražování pohonných hmot, v září meziročně více než dvacetiprocentní, výrazně přispívá ke zrychlování celkové inflace. Tak bude koncem roku atakovat až sedmiprocentní úroveň," uvedl.

Český statistický úřad dnes zveřejnil inflaci za září, meziroční růst spotřebitelských cen potřetí za sebou výrazně zrychlil. V září se inflace zvýšila na 4,9 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008. Podle analytiků oslovených ČTK dnešní údaje o inflaci ukazují, že do konce letošního roku meziroční inflace překoná pětiprocentní hranici především kvůli zdražování energií. Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je možné, že do konce roku se inflace přiblíží šestiprocentní hranici a možná ji překoná. "To bude záviset právě na rychlosti a intenzitě zdražování největších dodavatelů energií do konce roku," uvedl.

Důvodem zdražování pohonných hmot je podle analytiků zvýšení cen ropy Brent. Její cena se dnes dopoledne středoevropského času dostala poprvé od roku 2018 nad 84 dolarů za barel. S výjimkou několik dní října 2018, kdy se její cena vyhoupla až nad 86 dolarů za barel, je tak nejdražší od roku 2014, podotkl Kovanda. Podle něj ropa zdražuje, jelikož Rusko, Saúdská Arábie a další velcí tradiční těžaři ropy, kteří po pandemii "látají díry" svých státních rozpočtů, záměrně neuvolňují těžbu ropy tolik, jak by mohli a kvůli neuspokojené poptávce tak cena znatelně roste.

"Ropa do značné míry představuje náhražku plynu. Když třeba výrazně zdraží plyn pro průmyslové využití, představují ropné produkty typu topné nafty blízkou alternativu. Rekordní zdražování plynu, které v posledních týdnech přivodilo Evropské unii a také části Asie energetickou krizi, tak umocňuje sháňku po topné naftě, tím pádem tak zvedá cenu tohoto ropného produktu – takže se nakonec zvyšuje i cena ropy. A kvůli tomu pak zdražuje benzín či nafta u českých čerpacích stanic," popsal Kovanda.

Pohonné hmoty v Česku vytrvale zdražovaly zhruba od začátku roku, kdy se benzin i nafta prodávaly za méně než 28 korun za litr. V červenci se průměrná cena benzinu vyšplhala na 33,93 koruny za litr a nafta stála 31,84 Kč za litr. V srpnu ceny mírně klesly, ale od začátku září opět rostou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď