Nadšenci si v Terezíně postavili repliku historické říční lodi

foto Nadšenci dokončují v Terezíně na Litoměřicku stavbu repliky historického říčního člunu (na snímku ze 14. srpna 2019).

Terezín (Litoměřicko) - Deset metrů dlouhou loď spustí v sobotu při městských slavnostech v Terezíně na vodu parta nadšenců. Téměř rok veškeré volno zasvětili stavbě repliky historického říčního plavidla pro deset lidí. Použili stejné materiály jako řemeslníci před lety, pouze dodali motor, aby mohli vyplout i na expedice po Evropě.

Fotogalerie

Autorem nápadu na stavbu lodi je František Šefl. "V plánech na stavbu Terezína se našly jednoho dne plány na stavbu lodi z poloviny 19. století, to byl první impuls," řekl ČTK Šefl. Pak už se vrhli všichni do práce. Nejvíce času podle Šefla zabralo vymýšlení postupu. "Nikdo nejsme tesař, takže nám dost dlouho trvalo, než jsme vše dali dohromady po technické stránce," uvedl.

Cílem bylo vytvořit repliku, která bude rozebíratelná, bude možné ji vytáhnout z vody, složit a rozložit a cestovat. "Proto jsme použili na část konstrukce biodesky, což je obdoba překližky, ale lehčí při stejné pevnosti," uvedl Šefl. Zbytek je z různých druhů dřeva. Plavidlo váží tunu až tunu a půl.

Člun je postaven pro osm veslařů, kormidelníka a kuchaře. Na palubě lze přenocovat, k dispozici je stan na zakrytí. Náklady na stavbu odhadl Šefl na 100.000 korun. V sobotu si dílo budou moci prohlédnout návštěvníci slavností, v neděli už se bude s lodí plout po Labi, konečnou zastávkou bude Pirna v Německu.

Plavidlo chtějí stavitelé využívat na různé akce, jako je tradiční Pirátská bitva na jezeře Chmelař u Úštěku nebo tříkrálová plavba. "Hlavně je to loď expediční, na jejíž stavbě jsme se zejména s kolegou Janem Kodalíkem hodně zpotili," zmínil Šefl. První expedice s lodí zamíří příští rok do Polska.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď