Nadšenci se snaží zachránit zapomenutý hřbitov v Karviné

foto Skupina nadšenců se v Karviné snaží zachránit starý evangelický hřbitov z roku 1903 (na snímku z 21. října). Na zanedbaném a zarostlém hřbitově už zorganizovali dvě brigády, další chystají ještě v tomto týdnu a podobné akce plánují také na jaře. Evangelický hřbitov i s kaplí je v karvinské části Doly mezi někdejšími hornickými koloniemi Nový Jork a Mexiko.

Karviná - Skupina nadšenců se v Karviné snaží zachránit starý evangelický hřbitov z roku 1903. Na zanedbaném a zarostlém hřbitově už zorganizovali dvě brigády, další chystají ještě v tomto týdnu a podobné akce plánují také na jaře. ČTK to řekl organizátor dobrovolnických akcí Stanisław Kołek.

Skupina nadšenců se v Karviné snaží zachránit starý evangelický hřbitov z roku 1903 (na snímku z 21. října). Na zanedbaném a zarostlém hřbitově už zorganizovali dvě brigády, další chystají ještě v tomto týdnu a podobné akce plánují také na jaře. Evangelický hřbitov i s kaplí je v karvinské části Doly mezi někdejšími hornickými koloniemi Nový Jork a Mexiko. Evangelický hřbitov i s kaplí je v karvinské části Doly mezi někdejšími hornickými koloniemi Nový Jork a Mexiko. "V okolí už všechny domy, které tam byly, jsou dávno vyklizené a srovnané se zemí. Vlastně už od konce 70. let se tam nepohřbívá. Mezitím už příroda vzala za své a hřbitov je totálně zarostlý křovím a dřevinami," řekl Kołek.

Parta kamarádů, kteří se pravidelně scházejí, na hřbitov narazila náhodou při jedné ze společných procházek. "Náhodně jsme hřbitov objevili a řekli jsme si, že zorganizujeme úklid hřbitova. Důvody jsme měli dva. Jeden je ten, že z tohoto regionu pocházíme, a i když to nejsou členové naší rodiny, jsou to naši předci. Jsme také polské národnosti a devadesát procent nápisů na hrobech je v polštině. Jako polská menšina to bereme jako takový pomník, že tady ti Poláci žili," uvedl Kołek.

Skupina nadšenců (na snímku z 21. října) se v Karviné snaží zachránit starý evangelický hřbitov z roku 1903. Na zanedbaném a zarostlém hřbitově už zorganizovali dvě brigády, další chystají ještě v tomto týdnu a podobné akce plánují také na jaře. Evangelický hřbitov i s kaplí je v karvinské části Doly mezi někdejšími hornickými koloniemi Nový Jork a Mexiko. Doufá, že by se mohli najít další nadšenci, kteří by jim s obnovou hřbitova pomohli. "Nápady jsou. Říkal jsem si, že hodíme kamínek a možná z toho vznikne lavina. Někteří tam stále mají pohřbené své blízké, protože je vidět sem tam vyhořelá svíčka nebo staré kytky. Plánujeme, že bychom zase na jaře udělali podobnou akci," řekl Kołek. Dobrovolníci zvažují, že by rovněž zjistili, zda by na obnovu hřbitova nebylo možné získat například dotace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď