Nadšenci pokřtili Klostermannovy Skláře

foto Český spisovatel Karel Klostermann na jednom z posledních snímků.

Strakonice - Nové vydání knihy Karla Klostermanna Skláři dnes ve Strakonicích pokřtili zástupci sdružení, které propaguje jeho odkaz. Román poprvé vyšel v roce 1896, naposledy před pěti lety, ale je vyprodaný. Sdružení Karel Klostermann spisovatel Šumavy, jež sídlí v Srní, chce vydávat i další jeho knihy. Na šumavském Březníku, kde spisovateli vybudovalo muzeum, chce letos v bývalé fořtovně otevřít místnost inspirovanou knihou Ze světa lesních samot. ČTK to dnes řekl předseda spolku Václav Sklenář. Dnes uplynulo 172 let od Klostermannova narození.

Knihy šumavského spisovatele (1848 - 1923) na pultech knihkupců chybí. "Vyzvalo nás několik knihkupců s šumavskou literaturou, zda bychom nechtěli navázat na předchozí vydavatelskou činnost," řekl Petr Kuncl ze spolku, který existuje 22 let a dosud vydal 17 knih. první byl v roce 2003 román Ze světa lesních samot. Sdružení má 40 členů.

Román Skláři zachycuje osud dvou sklářských rodin z dnes již zaniklé obce Hůrka u Prášil. "Karel Klostermann pocházel ze sklářského rodu, maminka z rodu Abélé, což byla význačná rodina sklářů, která ovlivňovala život na Šumavě. Abélové byli hugenoti, dokázali udělat povědomí o šumavském sklu," řekl Sklenář.

Šumavský publicista a spisovatel Emil Kintzl dnes ČTK řekl, že kniha Skláři přibližuje dobu, kdy na Šumavě bylo víc skláren než ve zbytku země. "Je zajímavá tím, že celá historie sklářů, jejichž sklo šlo do celého světa, se dochovala už jen ve vzpomínkách, na starých fotografiích. Když si člověk přečte román a potom navštíví obec Hůrku, uvidí, jak nám ten zlý, bolševický režim Šumavu zdevastoval," řekl Kintzl.

Sdružení se podílelo i na obnově spisovatelova hrobu v Plzni. Zvažuje, že vydá i česko-německy psané povídkové knihy s bavorskou sekcí spolku, jež sídlí ve Spiegelau. V Bavorsku, jak řekl Sklenář, nebyl Klostermann po roce 1989 známý. "Díky bavorské sekci je teď poznán i v německy mluvících zemích. Rádi bychom vydávali co nejvíce knih, které se týkají Šumavy. Lidé, kteří rádi jezdí na Šumavu, tam díky nim můžou prožívat život, která tam kdysi byl, nahlédnout, jak tenkrát vypadaly lesy, pralesy. Je to dnes nejprodávanější literatura," řekl Sklenář.

Podle sdružení se Klostermannovy romány Kam spějí děti, Ze světa lesních samot či V ráji šumavském budou prodávat vždy. Jihočeská vědecká knihovna loni evidovala 357 výpůjček jeho knih. Největší zájem byl o tituly Světák z Podlesí, V srdci šumavských hvozdů, Ze světa lesních samot. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK sdělila mluvčí knihovny Petra Mašínová.

Na Březníku, kde se odehrává román Ze světa lesních samot, chce letos sdružení předělat jednu místnost Klostermannovy expozice, aby připomínala časy, kdy autor knihu psal. V Hauswaldské kapli poblíž Srní, kterou sdružení obnovilo, pořádá otevírání pramene a pouť.

Klostermann líčil v knihách drsnou krásu Šumavy a tvrdý život obyvatel těchto hor. Ve Štěkni na Strakonicku, kde zemřel, působí Institut Karel Klostermann. Strakonický pivovar Dudák vaří pivo Klostermann.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď