Nádraží v Libereckém kraji patří k nejkrásnějším v Česku

foto Vlakové nádraží v Lomnici nad Popelkou (na snímku z 13. října 2018) na Semilsku patří k finalistům letošní soutěže o nejkrásnější nádraží ČR. V předchozích 11 ročnících si Liberecký kraj odnesl prvenství už třikrát.

Turnov (Semilsko) - Nádraží v Libereckém kraji patří k nejhezčím v zemi, alespoň to ukazuje soutěž o Nejkrásnější nádraží, která se v Česku koná od roku 2007. Mezi deseti letošními finalisty soutěže má Liberecký kraj hned tři zástupce - nádraží v Turnově a Lomnici nad Popelkou na Semilsku a také v Blíževedlích na Českolipsku, vyplývá z údajů na stránkách soutěže www.nejnadrazi.cz.

V předchozích 11 ročnících si Liberecký kraj odnesl prvenství hned třikrát. Loni soutěž vyhrálo nádraží v Doksech na Českolipsku, předloni nádraží v Mimoni a v roce 2013 nádraží v Rynolticích na Liberecku. Letos v internetovém hlasování zvítězilo nádraží v Litoměřicích, Blíževedly skončily druhé. "O celkovém pořadí však ještě rozhodnou SMS hlasy a hlasovací archy. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 9. listopadu," uvedli organizátoři soutěže, kterými jsou Asociace Entente Florale CZ - Souznění a Spolek Želpage.

Rekonstrukci nádraží v Turnově na Semilsku označili organizátoři za jednu z nejzdařilejších na české železnici. Rozdělena byla do dvou etap a stála 45 milionů korun. Turnovské nádraží je významným železničním uzlem, práce tam skončily na počátku září. V nádražní hale jsou mimo jiné zrestaurované fresky Karla Vika z roku 1919, které představují zajímavá místa Českého ráje. V minulosti je cestující v zašlé hale téměř nevnímali, dnes jsou večer i nasvícené. Do nádražní budovy se přestěhovala pošta a na konci října tam město chce otevřít i pobočku knihovny.

"Ve výpravní budově, to je ta, která je přístupná veřejnosti, proběhla kompletní rekonstrukce. Opraveno je vše od sklepů až po půdy. Pravdou je, že je tady ještě jeden navazující objekt, ten ale není veřejnosti přístupný, a ten na opravu teprve čeká," řekl ČTK Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Tam by podle něj v ideálním případě mohly práce začít s počátkem stavební sezony 2020.

Také nádraží v Lomnici nad Popelkou a Blíževedlích se v posledních letech dočkala oprav. Na obou místech je vidět, že zdejší obsluha se nestará jen o bezpečné odbavení vlaků, ale také o květinovou výzdobu. Mezi finalisty se ale letos dostalo také nádraží v Meziměstí na Náchodsku, Černý Kříž na Šumavě, Hrádek u Sušice na Klatovsku, Nové Hrady na Českobudějovicku, Štěpánov na Olomoucku a Veřovice na Novojičínsku. Nádraží do soutěže navrhuje veřejnost a hlasováním rozhoduje o vítězi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď