Nadchází konec právníků v Čechách?

foto Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto

Richard Susskind napsal před více než 15 lety bestseller „Konec právníků“ (The End of Lawyers). Dnes je Richard konzultantem největších advokátních kanceláří, kterým radí, jak být úspěšnější a úspěšnější. Současně radí britské vládě, jak co nejšířeji rozvíjet aplikace tzv. e-justice, tedy justice která je nesrovnatelně rychlejší, jednodušší a k lidem přátelštější než je současná situace. Mimochodem, Richard Susskind je občas k vidění v Praze, má ji rád.

Splní se tedy jeho předpověď? Minulý rok jsem měl dlouhý rozhovor s nizozemskou soudkyní, která vede projekt zvláštního e-soudu v Nizozemsku, tedy soudu, kde je většina podání možná elektronicky, pokud se na tom strany dohodnou. Soudní podání jsou mnohem jednodušší, soud stranám nabízí i bezplatnou online mediaci a řízení trvají nesrovnatelně kratší dobu a jsou mnohem levnější než tradiční papírová podání a procesy.

Projekt trval minulý rok již 4 roky. Přesto za celou tuto dobu proběhlo pouze PĚT takovýchto online řízení. Důvod je asi pro mnohé překvapující – nezájem stran! Přesto soudkyně v projektu dál pokračuje a těšila se, že tento rok musí pracovat na ještě lepším, jednodušším a přívětivějším uživatelském rozhraní. Také mě sdělila, že je možné, že důvodem malého zájmu stran je to, že vždycky alespoň jedna ze stran nemá zájem na tom, aby spor byl veden tak „příjemně“. Je to až absurdní – jako by víc odpovídalo lidské přirozenosti si spory opravdu „užít“ a soudit se a soudit se.

Jak je tedy reálná velmi svůdná představa, že někdy v budoucnosti pošlu žalobu elektronicky (zzzzzzzzzzz), můj soused odpoví během několika minut (zzzzzzzzzzzzzz) a obratem dostaneme soudní rozhodnutí (ZZZZZZZ)?

A proč ne, říká celá řada expertů na tzv. ODR (online dispute resolution), vrcholných manažerů a dokonce i řada právníků. Podle nichž je otázkou času příchod elektronického soudce – už má i pojmenování – bude to „robojudge“. Já jejich názor zcela nesdílím. Pevně doufám, že o mé případné žalobě i žalobách mých dětí a jejich dětí bude nadále rozhodovat člověk.

Co však vím je, že technologie (tzv. LegalTech) již začíná právní profesi velmi měnit. Nejde jen o ODR, ale o uplatnění umělé inteligence, pomáhající stranám se dohodnout, revoluce v právních procesech a vzájemné komunikaci tak, aby výsledkem komunikace bylo něco pozitivního, a ne vyostření sporu atd. LegalTech bude hitem a věřím, že v příštích několika letech výrazně změní pohled většiny lidí na právníky – k lepšímu! Technologie totiž umožní nově definovat právní procesy, udělat je mnohem jednoduššími a uživatelsky přátelštějšími. Jde totiž o to nikoliv technologiemi usnadnit práci právníkům, ale snížit nebo dokonce odstranit „právní bariéru“, tedy silnou nechuť většiny lidí využívat právních procesů. Současně dojde i k usnadnění práce právníkům – té práce, která dnes stejně v podstatě nahrazuje stroj, je jako stroj organizovaná, netvořivá a nenápaditá.

LegalTech podle mého právníky neodstraní, jen umožní, aby právníci víc pomáhali lidem, byli rychlejší a méně stáli. Jak říká můj dobrý známý, newyorský právník, jehož prarodiče odešli z Prahy do USA před Hitlerem: „každé ráno jede v New Yorku do práce 50.000 advokátů a přesto je v New Yorku nedostatek dobrých právníků.“ Jsem optimista a věřím, že v budoucnosti bude z těch 50.000 právníků moci být „fakt dobrých“ víc než dneska.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -6°C

Celá předpověď